Na warszawskim Służewie otwarto nową siedzibę Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). Na mapie stolicy przybyło nowe miejsce kultury - powiedziała podczas piątkowej uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.
"NInA pełni rolę bardzo ważnego narzędzia przekazu wiedzy i kultury, dostępu do informacji i do twórczości. Po pierwsze daje dostęp legalny, po drugie - darmowy, po trzecie - z każdym dniem wzbogacający się o najrozmaitsze nowe utwory" - mówiła szefowa resortu kultury.
Omilanowska zauważyła, że Narodowy Instytut Audiowizualny "w swej działalności aktywnie współuczestniczy w powstawaniu projektów kulturalnych, jakby z automatu stając się współwłaścicielem praw do tych wydarzeń".
W jej ocenie działalność NInA "to nowa jakość w kulturze".
W uroczystości wzięli również udział m.in. przewodnicząca Rady Programowej NInA Agnieszka Holland i dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński. Otwarciu towarzyszyła premierowa projekcja filmu dokumentalisty Piotra Stasika, przybliżającego historię i misję Instytutu.
"NInA pełni rolę bardzo ważnego narzędzia przekazu wiedzy i kultury, dostępu do informacji i do twórczości. Po pierwsze daje dostęp legalny, po drugie - darmowy, po trzecie - z każdym dniem wzbogacający się o najrozmaitsze nowe utwory" - mówiła szefowa resortu kultury.
W nowym gmachu znalazła się m.in. nowoczesna sala dostosowana do projekcji 4K, a także sprzęt do rekonstrukcji dźwięku i obrazu, który pozwoli każdemu na digitalizację własnych, domowych archiwów. W archiwum Instytutu, z którego będzie mógł korzystać każdy chętny, znajdzie się 10 tys. materiałów, m.in. filmy (m.in. "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy), animacje, dokumenty (np. "Joanna" Anety Kopacz), rejestracje spektakli (np. Teatru Ósmego Dnia), archiwalne programy telewizyjne i radiowe.
Na wieczór zaplanowano kameralny koncert kompozytora młodej generacji Aleksandra Nowaka, podczas którego odbędzie się premiera utworu skomponowanego na zamówienie Instytutu pt. "NANINANA". Drugi utwór Nowaka "Dziennik zapełniony w połowie na wiolonczelę, perkusję i smyczki" wykona wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz z orkiestrą kameralną AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.
Późnym wieczorem NInA zaprasza na "dansing międzypokoleniowy" z polską muzyką lat 80., 90. i współczesną, który poprowadzi duet DJ Wika i Burn Reynolds.
Imprezy przygotowane w związku z otwarciem nowego gmachu będą kontynuowane w sobotę. Drugiego dnia wieczorem rozpocznie je recital pianisty i kameralisty Macieja Grzybowskiego, który zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina, Maurice'a Ravela, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Andrzeja Czajkowskiego.
Później zaplanowano maraton filmowy pt. "Amatorzy, debiutanci, marzyciele". W programie znajdzie się m.in. dokument "Ćwiczenia warsztatowe" Marcela Łozińskiego. Tego samego wieczora odbędzie się też pokaz koprodukowanego przez NInA filmu "Między nami dobrze jest" Grzegorza Jarzyny oraz najnowszych filmów młodych twórców ze Studia Munka, wspieranych przez Instytut, publikujący ich dokonania na portalu Ninateka.pl. Tam - równolegle do maratonu filmowego - będzie miał miejsce maraton wirtualny z premierowymi obrazami młodych reżyserów.
Instytut rozpoczął działalność w 2005 r. jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne (PWA) i pod tą nazwą zainicjował wydawane do chwili obecnej serie muzyczne czy filmowe m.in. Polska Szkoła Dokumentu. W 2009 r. decyzją ministra kultury został przemianowany na Narodowy Instytut Audiowizualny.
Misją statutową NInA jest utrwalanie, archiwizacja i upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej oraz teatralnej. Wraz z nowym otwarciem NInA rozszerza zakres działalności o całoroczny program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w siedzibie przy ul. Wałbrzyskiej. (PAP)
akn/ agz/