Muzeum Śląskie przeniosło najważniejszą i najcenniejszą część swoich zbiorów do nowej siedziby, która znajduje się na terenach po b. kopalni Katowice - poinformowała we wtorek ta instytucja. Otwarcie nowej siedziby jest planowane na czerwiec.
W zbiorach Muzeum Śląskiego znajduje się ponad 118 tys. eksponatów. Jak poinformowała pełnomocnik dyrektora muzeum ds. działalności podstawowej Sonia Wilk, w podziemnych magazynach nowej siedziby są już kolekcje sztuki polskiej od 1800 do 1945 r., sztuki polskiej od 1945 r. do czasów współczesnych, plastyki nieprofesjonalnej oraz zbiory Centrum Scenografii Polskiej.
„W tym tygodniu kończymy przeprowadzkę eksponatów na wystawę stałą poświęconą historii Górnego Śląska z działów historii, etnografii i archeologii. Mamy też zdeponowany w magazynie depozyt z Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach na wystawę, która będzie prezentowała śląską sztukę sakralną”- powiedziała Wilk i dodała, że przeprowadzkę zakończono przed planowanym terminem. "Obecnie trwają przygotowania do otwarcia wystaw stałych" - poinformowała.
We wrześniu, po otwarciu muzeum, zostaną przeniesione m.in. pozostałe zbiory z działów archeologii, etnografii, historii.
Budowa Muzeum Śląskiego trwała od lipca 2011 r. Obiekt zaprojektowała austriacka pracownia Riegler Riewe. Architekci ukryli jego główną część pod ziemią, na powierzchni eksponując efektowne pokopalniane zabudowania, m.in. dawny magazyn odzieżowy, dawną maszynownię (przyszła restauracja) czy wieżę wyciągową szybu Warszawa (działający już taras widokowy). Na powierzchni znajdują się też pokryte szkłem prostopadłościany, mieszczące pomieszczenia administracyjne lub doświetlające podziemia.
Nowa siedziba muzeum to 25 tys. m kw. powierzchni użytkowej, z czego wystawy zajmą ok. 6 tys. m kw. Łącznie będzie ich sześć: Galeria Malarstwa Polskiego 1800-1945, Galeria Sztuki Polskiej po 1945 roku, Galeria Plastyki Nieprofesjonalnej, Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej, a także ekspozycja "Światło historii" - Górny Śląsk na przestrzeni dziejów i wystawa Centrum Scenografii Polskiej - "Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości".
Jako pierwsze na teren po b. kopalni Katowice przeniosło się w pierwszej połowie ub.r. Centrum Scenografii Polskiej (oddział muzeum). Zajęło dawny magazyn odzieżowy górników. W tym roku przeniesiono też już wszystkie zbiory biblioteczne.
Muzeum Śląskie to inwestycja samorządu woj. śląskiego, wsparta przez resort kultury. Powstała na terenie dawnej kopalni Katowice, na skraju centrum miasta - w tzw. Strefie Kultury, w pobliżu katowickiego Spodka.
Wartość budowy muzeum przekroczyła prawie 274 mln zł, z czego 85 proc. pokryły środki unijne. Pozostała część pieniędzy to środki własne Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego i 2,3 mln zł dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promesa. Obiekt otrzymał m.in. Grand Prix w organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) konkursie "Architektura Roku Województwa Śląskiego 2014" oraz został nominowany do nagrody Miesa Van Den Rohe 2015, konkursu organizowanego przez Unię Europejską.
Ponadto realizowany jest projekt "Rewitalizacja zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni wraz z przyległym terenem dawnej kopalni Katowice i budową niezbędnej infrastruktury na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach". (PAP)
ktp/ gma/