Premiera "Sztuki mięsa", czyli opowieści o konsumpcjonizmie i łatwości sprzedawania światopoglądów, odbędzie się w piątek w Teatrze Śląskim w Katowicach. Debiutancki spektakl Weroniki Murek będzie można zobaczyć na jednej ze scen teatru - w galerii handlowej.
Autorka tekstu Weronika Murek powiedziała w środę podczas konferencji prasowej w Katowicach, że jej spektakl ma przedstawić "w jaki sposób obrót ideami i światopoglądami zaczyna przypominać to, co dzieje się w obrocie czysto handlowym".
"Chcielibyśmy m.in. opowiedzieć o tym, jak się manipuluje ideami, jak łatwo idee można sprzedać, jak wszystko jest na sprzedaż" – dodał dyrektor Teatru Śląskiego i reżyser spektaklu Robert Talarczyk. Podkreślił również, że sztuka napisana na potrzeby znajdującej się w "świątyni konsumpcjonizmu" sceny jednocześnie "w jakiś sposób ten konsumpcjonizm krytykuje".
Autorka wyjaśniła, że jej sztuka będzie się składać z "wielu elementów i mikrohistorii, które czasem przylegają do siebie, a czasem ustawiają się wobec siebie plecami". "Będziemy mieli do czynienia ze sztuką, w której nie ma konkretnego bohatera, ponieważ przyjęliśmy pewien porządek reklamowy, w którym nie jest ważny bohater czy osoba (…). Ważniejszy jest cały świat, który mu towarzyszy" – powiedziała Murek.
Podczas środowej konferencji Teatr Śląski podsumował również mijający rok i przedstawił plany na kolejny. Jak podała rzeczniczka teatru Aleksandra Czapla-Oslislo od stycznia 2015 r. wystawiane w Katowicach sztuki obejrzało niemal 70 tys. osób (w 2014 r. było ich ok. 66 tys.). W 2015 r. na deskach teatru zagrano 9 premier (w tym 6 prapremier) m.in. "Czarny ogród" na podstawie książki Małgorzaty Szejnert w reżyserii Jacka Głomba, "Ożenek" Mikołaja Gogola w reżyserii Nikołaja Kolady oraz inspirowany losem Ślązaków mieszkających w Teksasie "Western".
W 2016 r. widzowie obejrzą m.in. "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Radosława Rychcika (premiera w styczniu), a także "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza w reżyserii i adaptacji Ingmara Villqista (premiera w maju) oraz "W 80. dni dookoła świata" na podstawie książki Juliusza Verne'a (premiera w czerwcu).
Teatr Śląski dysponuje czterema scenami: sceną główną na 444 miejsc, Sceną Kameralną z 80 miejscami, sceną w Malarni na 100 miejsc oraz otwartą w listopadzie Sceną w Galerii na 200 miejsc. Ta ostatnia znajduje się na poddaszu Galerii Katowickiej, mieszczącej się w ścisłym centrum Katowic. (PAP)
akp/ agz/