Światowej sławy niemiecki kontratenor Andreas Scholl wystąpi w czwartkowy wieczór na 54. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie (Podkarpacie). Śpiewak wykona włoskie kantaty i pieśni z okresu baroku.
Artyście w wieczornym koncercie w sali balowej dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich towarzyszyć będzie czworo współpracujących z nim muzyków: Avi Avital grający na mandolinie, lutnista Tiziano Bagnati, wiolonczelista Marco Frezzato oraz żona artysty, klawesynistka Tamar Halperin.
Andreas Scholl urodził się w Niemczech w 1967 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w Kiedricher Chorbuben. Później studiował pod okiem Richarda Levitta i Rene Jacobs w the Schola Cantorum Basiliensis. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym prestiżową nagrodę ECHO za jego kompozycję dla wydanej przez Deutsche Grammophon książki mówionej Hansa Christiana Andersena „Nowe szaty króla” i „Nightingale”.
Wydał też serię nagrań solowych, z których najnowsze to „Wanderer” - płyta niemieckich pieśni Lied we współpracy z Tamar Halperin. Inne ważne publikacje to m.in. kantaty Bacha z kammerorchesterbasel i album all-Purcell z Accademia Bizantina, który zdobył nagrodę BBC Music Magazine w 2012 r.; płyta z ariami Haendla, Mozarta, Hassego i Glucka; „Arcadia” - zbiór rzadkich i niepublikowanych kantat kompozytorów z kręgu Arkadii Rzymskiej.
Scholl występuje też na scenach operowych. Do jego ról należą m.in. tytułowa rola w „Giulio Cesare” w Theatre des Champs-Elysees i w Salzburger Festspiele. Koncertował z wielkimi światowymi orkiestrami, w tym z Berliner Philharmoniker, New York Philharmonic, Royal Concertgebouw Orchestra, Boston Symphony Orchestra, Dresdner Philharmonie, Freiburger Barockorchester, the Academy of Ancient Music. Jest pierwszym kontratenorem na świecie, którego zaproszono do udziału w koncercie The Last Night of the Proms w Londynie.
Tegoroczny festiwal rozpoczął się w sobotę 23 maja, i potrwa tydzień, do 30 maja. Imprezę otworzyła wystawiona po raz pierwszy w historii łańcuckiego festiwalu opera - jedna z najpopularniejszych oper komicznych „Napój miłosny” Gaetano Donizettiego.
W kolejnych dniach festiwalowa publiczność wysłuchała jeszcze m.in. piosenek z przedstawień teatralnych w koncercie nocnym „Och teatr”, w którym wystąpiła aktorka Krystyna Janda z towarzyszeniem zespołu muzycznego, czy koncertu kameralnego w wykonaniu zespołu BOVIARTrio z Niemiec, w którym zabrzmiały dzieła z okresu klasycyzmu, romantyzmu i współczesne.
W czasie festiwalowego tygodnia przewidziano łącznie dziesięć koncertów, w tym dwa tzw. nocne. Przed festiwalową publicznością występują artyści światowej sławy. Wśród nich będzie pianista jazzowy Włodek Pawlik z zespołem, czy światowej sławy polska mezzosopranistka Ewa Podleś.
Festiwalowe koncerty odbywają się tradycyjnie w sali balowej łańcuckiej rezydencji Potockich i Lubomirskich, a także w Filharmonii Podkarpackiej, w zamkowym parku, czy w kościele w Łańcucie.
Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka (dawniej Państwowa Filharmonia) im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.
Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961. Impreza pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej odbyła się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w łańcuckim zamku. Koncerty festiwalowe odbywają się tam do dziś. (PAP)
api/ mhr/