Ponad sto prawykonań muzyki najnowszej i dawnej oraz setki wykonanych utworów powstałych od średniowiecza aż po współczesność – takim dorobkiem może się poszczycić czołowy polski kameralny zespół wokalny Camerata Silesia, świętujący swe 25-lecie.
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia powstał w 1990 r. Zasłynął niespotykaną w tamtym czasie w Polsce interpretacją utworów dawnych. Camerata Silesia jako jeden z pierwszych polskich zespołów wykonywał przedklasyczną muzykę w sposób bezwibracyjny, lekki, o żywych tempach, szybszych na ogół niż tradycyjne, z improwizowanymi według reguł epoki ozdobnikami.
Obecnie zespół znany jest w szczególności z wykonywania muzyki dawnej i współczesnej. Wokaliści mają na swym koncie ponad sto prawykonań, także utworów przedklasycznych. „Wiele utworów jest wciąż odkrywanych, nagraliśmy odnalezione dzieła muzyki dawnej ze zbiorów jasnogórskich oraz archiwów gnieźnieńskich i gostyńskich. Opracowując kolejne kompozycje, zawsze staramy się wykonywać je zgodnie z duchem epoki” – powiedziała PAP założycielka zespołu i dyrygent Anna Szostak.
Stały skład Cameraty Silesia składa się z 20 wokalistów. Jak podkreśliła Szostak powstaniu zespołu przyświecała m.in. pasja odkrywania różnych możliwości głosowych, wykorzystywanych w konkretnych stylach muzycznych. „Wykonujemy muzykę właściwie wszystkich epok, muzykę religijną, świecką, rozrywkową, opery, operetki, ale także kolędy czy wokalnie opracowane utwory Fryderyka Chopina” – zaznaczyła dyrygentka.
Wokaliści mają na swoim koncie kilkadziesiąt płyt, z których kilka otrzymało nominacje do muzycznej nagrody Fryderyk. „Duży sentyment mam do pierwszej płyty, kiedy dopiero zaczynaliśmy odkrywać muzykę dawną, jednak chyba najważniejszą płytą dla mnie jest +Miserere+, nagrana w 2000 roku” – powiedziała Szostak.
Z okazji 25-lecia zespołu w Katowicach odbędą się trzy jubileuszowe koncerty. Na pierwszym z nich – w sobotę w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – melomani wysłuchają m.in. utworów dedykowanych Cameracie Silesia przez polskich kompozytorów m.in. Pawła Szymańskiego, Stanisława Krupowicza, Ryszarda Gabrysia czy zmarłego w 2010 r. Henryka Mikołaja Góreckiego, który napisał utwór „Niech nam żyją i śpiewają” z okazji 10-lecia zespołu.
Dyrygentka podkreśliła, że wiele kompozycji m.in. Marcina Rupocińskiego, Krzysztofa Baculewskiego, Aleksandra Gabrysia i Joanny Wnuk-Nazarowej, będzie miało swoje prawykonanie. „To są kompozytorzy, muzycy, którzy z nami przez lata współpracowali lub dalej współpracują. Wśród nich jest również młody pianista jazzowy Paweł Tomaszewski, wokalistka Sabina Myrczek i młody kompozytor Przemysław Scheller” – dodała Szostak.
Podczas koncertu zespół zaśpiewa także „Psalmy” wybitnego jazzowego pianisty i kompozytora Leszka Możdżera.
Na ostatnim jubileuszowym koncercie 26 września Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia z zespołem instrumentalnym London Baroque wykona muzykę dawną m.in. urodzonego na Śląsku barokowego kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. (PAP)
akp/ pz/