Piosenka francuska, tanga, wiedeńskie walce oraz muzyka żydowska zabrzmią tego lata podczas cyklu sobotnich pikników na terenie zrewitalizowanej, zabytkowej fabryki Ludwika Grohmana w Łodzi.
To trzecia edycja "Pikników u Grohmana" organizowanych przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Od roku 2013 imprezy z tego cyklu, które przybrały charakter prawdziwych pikników, są stałym wydarzeniem kulturalnego lata w Łodzi.
"W ramach +Pikników u Grohmana+ wielu łodzian spędza lipcowe, sobotnie popołudnia przy muzyce na żywo, na kocach, często z piknikowymi koszami" - mówi rzecznik ŁSSE Marcin Kwintkiewicz.
Jak zapowiada współorganizator pikników, koncertmistrz Filharmonii Łódzkiej Tomasz Gołębiewski, na inauguracyjnym pikniku 4 lipca wystąpi Anna Hamela - wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów - specjalizująca się w piosence francuskiej. Tydzień później Grohman Orchestra zagra wiedeńskie walce, a także polki i marsze.
Grohman Orchestra przyjęła nazwę od nazwiska znanego łódzkiego fabrykanta, który był znawcą i koneserem sztuki oraz przyjacielem i mecenasem wielu artystów. Ta 15-osobowa orkiestra czerpie z tradycji rodziny Straussów i zespołów cesarskiego Wiednia, a wzorem mistrzów walca prowadzi ją stojący skrzypek-dyrygent.
Podczas kolejnych "Pikników u Grohmana" wystąpi Michelangelo Ensemble - zespół młodych instrumentalistów związanych m.in. z Filharmonią Sudecką, który w swoim repertuarze ma m.in. tanga, a na zakończenie cyklu - 25 lipca - zagra grupa wykonująca tradycyjną żydowską muzykę folkową - Lubliner Klezmorim.
W trakcie każdego pikniku artyści występować będą dwukrotnie: o godz. 15.30 i 17. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.
Zespół budynków dawnej fabryki Grohmana przy ulicy Tymienieckiego należący do ŁSSE pochodzi z XIX wieku i jest wpisany do rejestru zabytków. Większość budynków w ostatnim czasie znajdowała się w bardzo złym stanie technicznym. Ich renowacja, zakończona w połowie 2013 r. pochłonęła ponad 18 mln zł.
Obiekt zlokalizowany jest nad brzegiem dawnego przeciwpożarowego stawu, a jego charakterystycznym elementem jest pięciopiętrowa hydrofornia. Znajdują się w nim nowoczesne powierzchnie biurowe, sale konferencyjne oraz siedziba Strefy. Od kilku lat ŁSSE przyznaje także nagrody im. Henryka Grohmana w kategoriach "Inwestor" i "Ważne dla Łodzi". W ten sposób chce zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w sztukę i wspierania zdolnych artystów. (PAP)
szu/ ann/