Wystawy poświęcone fladze RP, orderowi św. Stanisława, a także obrazowi Żydów w grafikach takich twórców jak Van Dyck, Rembrandt czy Rubens to niektóre propozycje Zamku Królewskiego na Noc Muzeów, która w tym roku odbędzie się 16 maja.
Od 3 maja na warszawskim Zamku Królewskim będzie można zwiedzać wystawę "Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej 2015", która zostanie otwarta w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego. Osią narracji tej niewielkiej wystawy będą oryginalne dokumenty sejmu powstańczego 1830-1831: uchwalony 25 stycznia 1831 roku akt detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski oraz uchwała o polskich barwach narodowych przyjęta 7 lutego 1831 roku.
9 maja na Zamku otwarta zostanie wystawa z okazji ustanowienia przez króla Stanisława Augusta Orderu Świętego Stanisława. Został on przyznany po raz pierwszy 8 maja 1765 roku i, choć pozostawał w cieniu starszego od niego Orderu Orła Białego, stał się ważną odznaką przyznawaną za zasługi dla Polski. Po upadku powstania listopadowego Order św. Stanisława został wcielony do systemu odznaczeń Imperium Rosyjskiego. Po odzyskaniu niepodległości zadecydowano, aby nie wskrzeszać odznaczenia przede wszystkim ze względu na jego zawłaszczenie przez carat. Nieformalnym sukcesorem Orderu św. Stanisława stał się Order Odrodzenia Polski, nadawany przez Prezydenta RP do dziś. Na wystawie, która otwarta będzie do 16 sierpnia będzie można zobaczyć przede wszystkim zachowane odznaki orderowe - krzyże, gwiazdy i wstęgi, a także portrety kawalerów tego odznaczenia.
Grafiki takich twórców jak Anthony Van Dyck, Nicolas Poussin, Rembrandt van Rijn i Peter Rubens znajdą się na wystawie "Żyd Niemalowany w ziemi Kanaan", którą oglądać będzie można od 15 maja do 30 czerwca na Zamku Królewskim. Przedmiotem wystawy są graficzne wyobrażenia historii Żydów z czasów biblijnych - dzieła pochodzące z okresu od XV do XVIII wieku. Są to głównie sceny figuratywne i portrety ilustrujące wybrane przez artystów fragmenty Biblii, ale są też wizerunki drzew genealogicznych, budynków oraz mapy i plany.
Od 15 maja do 12 czerwca na dziedzińcu zamkowym będzie można zwiedzać archeologiczną wystawę posterową, przedstawiającą najważniejsze odkrycia badań archeologicznych na terenie warszawskiego Zamku Królewskiego. Prace prowadzone były od lat 30. XX wieku. Jednym z ważniejszych odkryć było odnalezienie w latach 2004-2006 średniowiecznych fortyfikacji siedziby książąt mazowieckich.
Te cztery wystawy będą dostępne do zwiedzania podczas Nocy Muzeów, która odbędzie się w tym roku w nocy z 16 na 17 maja.
Od 19 maja do 19 lipca na Zamku czynna będzie wystawa zatytułowana "Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko”, na której będzie można porównać dwie serie portretów polskich królów. "Poczet królów i książąt Polski" Jana Matejki oraz analogiczne dzieło współczesnego twórcy - Waldemara Świerzego.
44 monochromatyczne rysunki Matejki od ponad 120 lat stanowią swoisty kanon wizerunków władców Polski, reprodukowany w podręcznikach, na znaczkach i kartach pocztowych. Ten legendarny cykl zestawiony zostanie na wystawie z 49 portretami polskich władców pędzla Waldemara Świerzego. Matejko tworzył swój cykl w czasie, gdy Polska była pod zaborami i starał się stworzyć idealistyczny obraz polskich królów. Świerzy w swojej wizji opierał się natomiast w większym stopniu na badaniach historycznych, konsultując się z historykami i znawcami regaliów. Każdy portret cyklu Świerzego tworzony był na podstawie sylwetki charakterologicznej konfrontowanej z dostępną ikonografią.
W lipcu i sierpniu na zamku będzie można oglądać wystawę "Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku", a od 6 sierpnia do 15 października na dziedzińcu zamkowym prezentowana będzie ekspozycja fotografii pt. "Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata". Na jesień zaplanowano wystawę "Napoleon i sztuka emipru" prezentującą sztukę i rękodzieło II Cesarstwa m.in. meble z gabinetu cesarzowej Józefiny, jej stroje, biżuterię Marii Ludwiki, dzieła Jacquesa-Louisa Davida, czy Davida d'Angers. Na ostatnie miesiące roku Zamek Królewski w Warszawie planuje jeszcze wystawę poświęconą powieści "Rękopis znaleziony w Saragossie" oraz prezentację kobierców modlitewnych "W stronę Mekki". (PAP)
aszw/ dym/