W ciągu dziewięciu miesięcy na przełomie 1914/1915 r. Krosno trzykrotnie zdobywały i opuszczały armie obu stron walczących. O losach miasta i jego mieszkańców w latach wielkiej wojny 1914-18 opowiada otwarta w czwartek wystawa w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.
"Wchodzące w skład monarchii austro-węgierskiej Krosno trzykrotnie znajdowało się pod okupacją wojsk carskich. Nie były to łatwe miesiące w życiu miasta. Był to czas aresztowań i zsyłek mieszkańców oraz kłopotów ludności z brakiem żywności i opału" – powiedział PAP dyrektor muzeum Jan Gancarski.
Po raz pierwszy do Krosna Rosjanie weszli we wrześniu 1914 r. Po 10 dniach zostali wyparci przez wojska państw centralnych. Ponownie wrócili 24 listopada tego roku, a w mieście zainstalowali sztab swojej 8. armii. Uciekli w połowie grudnia, ale na dwa dni przed końcem roku kolejny raz zdobyli miasto.
Utworzyli wtedy m.in. szpital polowy, który wkrótce był tak przepełniony, że rannych i chorych umieszczano w budynkach miejskich. Wielu żołnierzy cierpiało na cholerę, tyfus i dyzenterię.
Ostatecznie Rosjanie wraz ze sztabem 8. armii opuścili Krosno 6 maja 1915 r.
W wyniku ofensywy front przesunął się ponad 350 km na wschód od miasta. Mimo że do końca wojny nie wróciły już do miasta działania wojenne sytuacja mieszkańców poprawiła się w niewielkim stopniu; nadal doskwierał brak żywności, lekarstw, opału.
Wystawa "Losy Krosna i krośnian w latach wielkiej wojny 1914-18" jest podzielona na dwie części.
W pierwszej, na podstawie dokumentów, archiwalnych zdjęć, listów, pamiątek po żołnierzach, ekspozycja opisuje przebieg działań wojennych. Prezentowana jest również broń palna i biała używana wtedy przez wszystkie strony konfliktu.
Jej druga część pokazuje warunki panujące na linii frontu. Autorzy zrekonstruowali okop, który przez wiele tygodnie był miejscem codziennego życia walczących żołnierzy.
Przygotowana przez Muzeum Podkarpackie wystawa będzie czynna do końca listopada.(PAP)
kyc/ ls/