W gmachu Parlamentu Europejskiego prezentowana jest od 13 lutego wystawa „Routes of Liberation. European Legacies of the Second World War” (Drogi do wyzwolenia. Europejskie dziedzictwo II wojny światowej).
Uroczyste otwarcie wystawy poprzedziła debata poświęcona odmiennym spojrzeniom na II wojnę światową, wyzwolenie oraz pamięć o wojnie z perspektywy rożnych państw w Europie.
W swoim wystąpieniu prof. dr hab. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Machcewicz zauważył – „Mimo postępującej integracji politycznej i gospodarczej państw Europy Wschodniej i Zachodniej, zwłaszcza po rozszerzeniu Unii Europejskiej w roku 2004, największym wyzwaniem pozostaje pogodzenie różnych narracji historycznych, które ukształtowały się po II wojnie światowej i utrwaliły w okresie zimnej wojny, kiedy wymiana informacji między częściami kontynentu przedzielonymi żelazną kurtyną była bardzo ograniczona.”
Wystawa opowiada o przyczynach, przebiegu i skomplikowanym dziedzictwie II wojny światowej oraz jej konsekwencjach dla państw Europy. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest jej współautorem.
Twórcy wystawy, uwzględniając różne spojrzenia na II wojnę światową i wychodząc poza granice narracji narodowych, starają się ukazać na niej ów najstraszliwszy konflikt w historii ludzkości. Przez wspólną refleksję nad konsekwencjami wojny stawiają sobie za cel lepsze zrozumienie czym jest tak ciężko wywalczona wolność, którą dziś możemy się cieszyć w zjednoczonej Europie.
Wystawę przygotował międzynarodowy zespół, w którego skład wchodzą przedstawiciele: holenderskiej Fundacji Liberation Route Europe, Muzeum Aliantów w Berlinie, Muzeum Mémorial de Caen, Muzeum Wyzwolenia Narodowego w Groesbeek, Muzeum D-Day w Portsmouth oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
(Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
Po uroczystym otwarciu w Parlamencie Europejskim wystawa będzie prezentowana przez wszystkie współtworzące ją instytucje. Specjalnie w tym celu została przygotowana w kilku wersjach językowych: holenderskiej, niemieckiej, angielskiej, francuskiej i polskiej. Do Polski wystawa zawita na początku 2015 roku.
(Muzeum II Wojny Światowej)