Jak wyglądało życie codzienne wśród ruin powojennej Warszawy będzie można zobaczyć od 20 lutego w Domu Spotkań z Historią. Na zdjęciach ze zbiorów PAP dokumentujących pierwszą powojenną dekadę widać m.in. rodzinny posiłek w kamienicy bez jednej ze ścian, czy ...wielbłąda reklamującego sklep odzieżowy.
Zdjęcia stolicy prezentowane w Domu Spotkań z Historią na wystawie "Na nowo. Warszawiacy 1945-55" pochodzą ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej.
Dyrektor PAP Foto i kuratorka wystawy Anna Brzezińska-Skarżyńska podkreśla, że siła oddziaływania tych zdjęć wiąże się z ich ładunkiem emocjonalnym. “Budzą w nas niesamowite uczucia, pokazują coś, co bardzo trudno nam, którzy wojny nie przeżywaliśmy, zrozumieć, że ludzie w tamtych warunkach byli weseli, że potrafili żyć, że potrafili się odnaleźć” - opowiada.
Także zastępca dyrektora Domu Spotkań z Historią i druga kuratorka wystawy Katarzyna Madoń-Mitzner zwraca uwagę, że na zdjęciach można zobaczyć, jak mieszkańcom Warszawy udawało się żyć w krajobrazie ruin. Są więc zdjęcia pokazujące jak w powojennej stolicy wyglądał transport - widać tramwaj, do którego doczepiony jest drewniany wagon wypełniony ludźmi; są fotografie przedstawiające codzienność najmłodszych mieszkańców stolicy.
Na wciąż zrujnowanych ulicach widać też ślady nowego systemu obecne m.in. podczas pochodów pierwszomajowych, czy uroczystości o charakterze politycznym. "Pokazujemy ludzi odbudowujących swoje życie, ale na tych ludzi przychodzi kolejna trauma, kolejne nieszczęście, przychodzi komunizm. Niektórzy się w nim odnajdują, są taką fasadą, uczestniczą w manifestacjach 1-majowych, 22 lipca, ale są też ci, którzy z tego powodu niezwykle cierpią" - dodaje Brzezińska-Skarżyńska.
Organizatorami wystawy są Dom Spotkań z Historią i Polska Agencja Prasowa, której archiwum zdjęć jest jednym z największych w Europie, zawiera 18 milionów negatywów.
Wystawę oglądać można od 20 lutego do 13 czerwca, wstęp wolny. (PAP)
ksk/ hgt/