Wystawę prezentującą historię powstania i działalności wpisanej na listę UNESCO Hali Stulecia, można od środy oglądać na wrocławskim Rynku. W tym roku mija 100 lat od ukończenia budowy Hali, która jest unikatowym przykładem architektury modernistycznej. Ekspozycja składa się z 24 plansz, na których przypomniano najważniejsze momenty w stuletniej historii zabytku – poinformowała PAP rzeczniczka Hali Stulecia Agnieszka Wardawa.
Wrocławska Hala Stulecia powstała w latach 1911-1913 dla uczenia 100. rocznicy wydania we Wrocławiu przez króla Fryderyka Wilhelma III odezwy wzywającej do powszechnego oporu przeciw Napoleonowi i wspólnej walki o wyzwolenie spod obcej władzy. Autorem projektu Hali był Max Berg, główny architekt Wrocławia w latach 1908-1925.
Budowniczy obiektu zastosowali w nim nowatorskie na tamte lata rozwiązania konstrukcyjne. Powstał symetryczny, czterolistny plan konstrukcji z masywną, centralną kopułą. Hala została zaprojektowana z myślą o jednoczesnym pomieszczeniu 10 tys. osób. Żelbetowy dach został nakryty kopułą centralną o średnicy 67 metrów. Wysokość obiektu to 43 metry, zaś szerokość 95.
Otwarcie Hali Stulecia odbyło się w maju 1913 r. W obiekcie i jego okolicach zorganizowano wówczas Wystawę Stulecia, prezentującą historię i dorobek kulturalny ziem śląskich. W 1929 r. odbyła się tam wystawa Mieszkanie i Miejsce Pracy (Wohnung und Werkraum), prezentująca awangardowe rozwiązania architektoniczne. Po II wojnie światowej Hala Stulecia gościła uczestników Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju. Uczestniczyli w nim m.in. Pablo Picasso i Bertolt Brecht. Wówczas też prezentowano tam Wystawę Ziem Odzyskanych, którą w ciągu 100 dni odwiedziło ponad 2,5 mln osób.
Wrocławska Hala Stulecia powstała w latach 1911-1913 dla uczenia 100. rocznicy wydania we Wrocławiu przez króla Fryderyka Wilhelma III odezwy wzywającej do powszechnego oporu przeciw Napoleonowi i wspólnej walki o wyzwolenie spod obcej władzy. Autorem projektu Hali był Max Berg, główny architekt Wrocławia w latach 1908-1925.
Dziś obiekt pełni przede wszystkim rolę hali wystawienniczej, odbywają się tam także m.in. mecze koszykówki i spektakle operowe. W 1997 r. Hala gościła papieża Jana Pawła II i uczestników Kongresu Eucharystycznego.
13 lipca 2006 r. Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako pionierskie osiągnięcie inżynierii i architektury XX stulecia. Obiekt uznany został za twórczy i innowacyjny przykład rozwoju technik budowlanych w dużych konstrukcjach zbrojonych, wyznaczający jeden z punktów zwrotnych w historii wykorzystywania stali do wzmocnienia struktur budowlanych.
W ostatnich latach do kompleksu dobudowane zostało centrum kongresowe, przeprowadzono renowację elewacji i remont wnętrza obiektu, odnowiona została także przylegająca do Hali pergola, wybudowano w tym miejscu również multimedialną fontannę. Obecnie trwa budowa podziemnego parkingu.
Wystawę prezentującą historię Hali Stulecia na wrocławskim Rynku będzie można oglądać do 21 maja. Z kolei 18 maja z okazji 100. rocznicy powstania obiektu odbędzie się specjalny pokaz fontanny multimedialnej inspirowany wspomnieniami wrocławian i gości spoza Dolnego Śląska. Kulminację obchodów rocznicy zaplanowano na 29 czerwca. Wówczas na placu przy pergoli przy Hali Stulecia odbędzie się impreza plenerowa - „Wielki Piknik Retro”.(PAP)
pdo/ abe/