1 września 1939 r. o godzinie 4.40 niemieckie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie Wielunia. W jego wyniku zginęło ponad 1200 osób, centrum miasta zniszczone zostało w 90 %. Atak ten rozpoczął działania zbrojne II wojny światowej, nastąpił 5 minut przed ostrzelaniem Westerplatte.
Wieluń zaatakowany został przez jednostki Luftwaffe podlegające dowódcy lotnictwa do zadań specjalnych gen. Wolframowi von Richthofen. Wśród nich był m.in. I dywizjon 76 pułku bombowców nurkujących, pod dowództwem kapitana Waltera Siegela. W jego składzie byli lotnicy z Legionu Kondor, którzy zbombardowali w 1937 r. Guernikę.
W wyniku terrorystycznego ataku niemieckiego lotnictwa na Wieluń, który trwał do godziny 14-ej, zginęło ponad 1200 osób. Niektóre źródła podają nawet liczbę 2000 ofiar śmiertelnych.
Bomby zrzucone na Wieluń przez „stukasy” (Junkersy Ju 87) zniszczyły w 75 % miasto. Straty w samym centrum były jeszcze większe i sięgały 90 %. Zniszczeniu uległy m.in. Szpital Wszystkich Świętych i najstarszy wieluński kościół parafialny, pw. św. Michała Archanioła, zbudowany na pocz. XIV. Po bombardowaniach na starym rynku ocalało jedynie kolegium Pijarów.
Wieluń był niewielkim 16 – tysięcznym miasteczkiem położonym 21 km od granicy III Rzeszy.
W chwili ataku niemieckiego nie stacjonowały w nim żadne jednostki Wojska Polskiego, nie znajdowały się w nim również stanowiska obrony przeciwlotniczej.
Nie tylko z punktu widzenia militarnego, ale również gospodarczego nie stanowiło ono żadnego istotnego celu dla Luftwaffe. Nie było w nim bowiem zakładów przemysłowych. Nie przebiegały przez nie także ważne linie komunikacyjne.
Niemiecki atak na Wieluń miał więc ewidentnie charakter terrorystyczny, a jego celem miała być i była ludność cywilna.
W kampanii wrześniowej 1939 r. niemieckie siły zbrojne po raz pierwszy wykorzystały lotnictwo w skali masowej do walki z bezbronną ludnością. Wojna totalna podjęta przez niemieckie dowództwo miała przerazić społeczeństwo polskie i sparaliżować jego wolę oporu.
Szymon Datner, w opracowaniu dotyczącym zbrodni niemieckich dokonanych w czasie kampanii wrześniowej ustalił, iż co najmniej 158 miast i osiedli otwartych na terenie Polski stało się w tym okresie ofiarami barbarzyńskich nalotów Luftwaffe. (PAP)
mjs