30.I. W Teatrze Narodowym w Warszawie po raz ostatni wystawiano "Dziady" w reż. Kazimierza Dejmka - przedstawienie zawieszono na polecenie władz partyjnych, jako antyradzieckie. Wieczorem pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu odbyła się manifestacja studentów, w czasie której protestowano przeciwko cenzurze. Milicja zatrzymała 35 osób. 6.II.
W Warszawie zapadł wyrok trzech lat więzienia dla Janusza Szpotańskiego, autora satyrycznej opery "Cisi i gęgacze, czyli Bal u Prezydenta", aresztowanego pod zarzutem "sporządzania i przekazywania w celu rozpowszechniania opracowań szkodliwych dla interesów państwa".
29.II.
Na nadzwyczajnym zebraniu Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich uchwalono rezolucję potępiającą politykę kulturalną prowadzoną przez ekipę Władysława Gomułki. W dyskusji bardzo ostro wypowiedział się m.in. Stefan Kisielewski, który mówił o "skandalicznej dyktaturze ciemniaków w polskim życiu kulturalnym".
8.III.
Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym 'Dziadów' oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz 'aktyw robotniczy'.
11.III.
Interpelacja Koła Poselskiego Znak w obronie represjonowanych studentów.
28.III.
Podczas wiecu na Uniwersytecie Warszawskim przyjęto 'Deklarację Ruchu Studenckiego', w której młodzież akademicka żądała wolności opinii, swobody zrzeszania się, zniesienia cenzury, wprowadzenia jawności życia publicznego, społecznej kontroli własności państwowej oraz przestrzegania konstytucyjnych praw obywatelskich.
W Warszawie rozpoczęło się dwudniowe spotkanie przywódców partii komunistycznych ZSRR, Polski, Bułgarii, NRD i Węgier na temat sytuacji politycznej panującej w Czechosłowacji oraz wojskowej interwencji w tym kraju.
8.IX.
Ryszard Siwiec dokonał samospalenia na znak protestu przeciw inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Podpalił się na oczach tłumów podczas centralnych dożynek na Stadionie X-lecia w Warszawie.
13.IX.
Albania wystąpiła z Układu Warszawskiego.
10.X.
W sanatorium w Foluszu koło Jasła zmarł Nikifor, malarz prymitywista.
9.XI.
Zakończył się pierwszy z tzw. procesów pomarcowych: Józef Dajczgewand został skazany na 2,5 roku więzienia, a Sławomir Kretkowski na 1,5 roku.
11.XI.
Początek obrad V Zjazdu PZPR (11-16 XI). Wśród gości m.in. Leonid Breżniew, Walter Ulbricht i Teodor Żiwkow.
6.XII.
We Wrocławiu urodził się Olaf Linde-Lubaszenko, aktor.
12.XII.
Zapadły wyroki w procesie studentów okarżonych o udział w marcowych protestach: Jan Lityński -2,5 roku więzienia, Seweryn Blumsztajn - 2 lata.
Strona w budowie ...