26.08.2010 aktualizacja 21.07.2016

Obchody 30-lecia Solidarności w kraju

24.08.2010. Warszawa (PAP) - Główne obchody 30. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" odbędą się w Gdyni, Szczecinie i Jastrzębiu. Na uroczystości do Gdyni 30 sierpnia zostało zaproszonych prawie 3 tys. osób, w tym prezydent i premier. W innych miastach od najbliższego weekendu: wystawy, koncerty, pokazy multimedialne.

Solidarność 198024.08.2010. Warszawa (PAP) - Główne obchody 30. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" odbędą się w Gdyni, Szczecinie i Jastrzębiu. Na uroczystości do Gdyni 30 sierpnia zostało zaproszonych prawie 3 tys. osób, w tym prezydent i premier. W innych miastach od najbliższego weekendu: wystawy, koncerty, pokazy multimedialne.

 

(Na zdjęciu: Strajkujący pracownicy Stoczni Gdańskiej na bramie głównej.1980-08-20. Fot. S. Jakubowski PAP/CAF)

 

W Szczecinie główne uroczystości związane z 30. rocznicą powstania NSZZ "Solidarność", z udziałem m.in. Bronisława Komorowskiego, odbędą się 29 sierpnia na placu Solidarności. Tego samego dnia zaplanowano mszę św. w szczecińskiej katedrze. Wieczorem, na scenie na Jasnych Błoniach z widowiskiem "W hołdzie Solidarności - Drogi do Wolności", wystąpi zespół Lombard. W szczecińskich obchodach udział weźmie także Lech Wałęsa. B. prezydent potwierdził przyjazd 28 sierpnia. Wałęsa weźmie udział w uroczystej gali "Sierpień" w szczecińskim Teatrze Polskim w sobotę. Planowane jest jego przemówienie. Oficjalne obchody zakończą 30 sierpnia uroczystości pod bramą Stoczni Szczecińskiej.

Tego samego dnia w Gdyni zbiorą się delegaci i goście zjazdu NSZZ "Solidarność". Na zjazd zaproszeni zostali m.in. prezydent Bronisław Komorowski, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier Donald Tusk i ministrowie, a także m.in. sygnatariusze Porozumień Sierpniowych, byli i obecni członkowie związku oraz przedstawiciele organizacji związkowych z ok. 30 krajów z całego świata - łącznie prawie 3 tys. osób. W programie zjazdu przewidziano kilka wystąpień, a także widowisko słowno-muzyczne zatytułowane "Solidarność to znaczy jeden i drugi". Na zjeździe nie zamierza pojawić się Lech Wałęsa, który zarzuca obecnym władzom związku upartyjnienie i upolitycznienie.

Dzień później, w południe, 31 sierpnia, "S" organizuje mszę św. dziękczynną przy Pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku; podczas mszy zostaną poświęcone sztandary Solidarności. Wieczorem na terenie Stoczni Gdańskiej będzie można obejrzeć widowisko multimedialne, organizowane przez europejskie Centrum Solidarności; ma ono być w całości transmitowane przez TVP1. Widowisku "Solidarność. Twój anioł Wolność ma na imię" odgrywanemu na głównej scenie, będą towarzyszyć recytacje poezji i prozy w wykonaniu Krystyny Jandy i Jerzego Radziwiłowicza, występy Macy Gray, Marianne Faithfull i Kayah oraz pokazy pirotechniczne i świetlne.

W Jastrzębiu Zdroju główne uroczystości z udziałem, m.in. wicepremiera Waldemara Pawlaka i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, odbędą się 3 września pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego. Do Jastrzębia Zdroju nie zostali zaproszeni prezydent i szef rządu.

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "S" Piotr Duda tłumaczył, że w tym roku w porozumieniu z Kancelarią Prezydenta nie zaproszono prezydenta na uroczystość ze względu na atmosferę polityczną w kraju. W przypadku szefa rządu - jak przyznał Duda - zdecydowało to, że kilkakrotnie zapraszany, w tym przed objęciem stanowiska szefa rządu, nigdy z zaproszenia śląsko-dąbrowskiej "S" nie skorzystał. W ocenie marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny "to źle, jak historia dzieli (...)a tak się dzieje, jeśli nie jest zapraszany prezydent i premier".

W innych miastach w sierpniu i pierwszych dniach września zaplanowano wystawy, koncerty, pikniki i festyny.

We Wrocławiu w najbliższą sobotę odbędą się: koncert, prezentacja monografii dolnośląskiej Solidarności oraz pokaz multimedialny przy Hali Stulecia we Wrocławiu.

W Olsztynie - otwarta zostanie wystawa, przygotowana przez IPN, a poświęcona Solidarności. Zaplanowano też maraton rowerowy, mistrzostwa Olsztyna w siatkówce plażowej, regaty smoczych łodzi i turniej piłki nożnej. W niedzielę, 29 sierpnia, odbędą się uroczystości pod pomnikiem na placu Solidarności oraz festyn.

26 sierpnia w szczecińskim Teatrze Letnim odbędzie się koncert i widowisko multimedialne "Freedom Symphony Tribute to Solidarity". Dzień później otwarta zostanie w centrum miasta ekspozycja pt. "Początek". Złożą się na nią wielkoformatowe fotografie przedstawiające bohaterów Sierpnia '80. W sobotę, 28 sierpnia, zaplanowano program artystyczny "Od Solidarności do wolności" oraz panel dyskusyjny, dotyczący dorobku Solidarności. Dzień później, w niedzielę po południu mieszkańcy Szczecina będą mogli bawić się na "Zachodniopomorskim pikniku z Solidarnością", z udziałem zespołów CarPets, Jesienni, Onyx The Band i Kolaboranci i zespołem Lombard.

Z kolei tego dnia w Krakowie na placu Szczepańskim będzie można przez kilka godzin oglądać filmy, poświęcone Solidarności i wysłuchać koncertów. Na odrębnym miejscu będzie można przenieść się w rzeczywistość PRL - dostępne będą gry planszowe, konkursy i krzyżówki.

W Poznaniu 31 sierpnia zaplanowano otwarcie plenerowej wystawy przygotowanej przez IPN "Solidarność i opozycja w Wielkopolsce 1980-1990" i złożenie kwiatów pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Tego samego dnia w Kielcach odbędzie się happening "Zorganizowani mają lepiej". Na popołudnie przewidziano też otwarcie wystawy "Porozumienia sierpniowe" na placu Artystów. Delegacje "Solidarności" złożą też kwiaty pod tablicą, upamiętniającą powstanie "S".

W Katowicach z kolei wielki piknik i koncert plenerowy z udziałem liderów Solidarności odbędzie się 5 września. W katowickim parku grać będą m.in. zespoły Oddział Zamknięty, Dżem i Alphaville, a nocą - mieszkańcy będą mogli obejrzeć wielki pokaz sztucznych ogni.(PAP)

dom/ itm/ bk/ jra/

 

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL