03.09.2010 aktualizacja 08.08.2016

Białystok/ IV Festiwal Kultur Podlasia "Inny wymiar"

02.09.2010. Białystok (PAP) - Wystawa plenerowa, projekcje filmów, koncerty, wykłady złożą się na rozpoczęty w czwartek w Białymstoku IV Festiwal Kultur Podlasia "Inny wymiar - sąsiedzi". W tym roku jest on poświęcony głównie kulturze niemieckiej. Celem festiwalu jest pokazywanie wielokulturowego charakteru Białegostoku oraz tego jak wyglądała jego społeczność przed II wojną światową, co ją kształtowało, kto ją tworzył. Co roku festiwal jest poświęcony innej grupie kulturowej.

W tym roku są to Niemcy. Jak powiedziała dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury, który organizuje festiwal Grażyna Dworakowska, chodzi głównie o rodziny fabrykantów niemieckich związanych z regionem takich jak Moesowie czy Zachertowie, które odegrały ważną rolę w historii miasta związanej z włókiennictwem.

Podczas festiwalu zostanie wygłoszony wykład o rodzie Moesów z Choroszczy, odbędzie się też spotkanie z potomkiem fabrykantów Zachertów z Supraśla - Janem Zachertem. Historię Niemców w Białymstoku opowie dyrektor Galerii im. Slendzińskich Joanna Szczygieł-Rogowska. Ona też będzie oprowadzać po mieście chętnych do wędrowania szlakiem białostockich Niemców po miejscach i budynkach związanych ze społecznością niemiecką.

W centrum miasta, na Rynku Kościuszki można oglądać plenerową wystawę "Żyjemy razem - Koegzystencja". To umieszczone na dużych bannerach prace plastyczne - indywidualne lub zbiorowe - które powstały w kilku miejscowościach w regionie na różnych warsztatach i podczas projektów związanych z wielokulturowością i tolerancją. Ich autorami są dzieci i młodzież.

W niedzielę w parku Planty zaplanowano koncert "Współistniejemy obok siebie". Wystąpi Państwowa Akademicka Orkiestra Instrumentów Narodowych im. Osipowa z Rosji, która grać będzie ma bałałajkach.

W kinie Forum odbędzie się przegląd filmowy "Sąsiedzi". Będzie można obejrzeć m.in. "Handlarza cudów" Bolesława Pawicy i Jarosława Szody, "A potem nadejdą turyści" Roberta Thalheima czy filmy Lesława Dobruckiego "Przyrzeczona", "Kilka mniejszych wygranych", "Ekipa". Reżyser będzie gościem festiwalu.

W program IV festiwalu "Inny wymiar-sąsiedzi" są w tym roku włączone odbywające się równolegle II Dni Kultury Żydowskiej. W piątek na Rynku Kościuszki ma zostać otwarta plenerowa wystawa "Kamienne tablice historii" Dariusza Haponika. Będą degustacje kuchni żydowskiej oraz w niedzielę koncert Chanajki i Rzeszów Klezmer Band w parku Planty.

Festiwal zakończy 10 września koncert zespołu "Hey", który wpisuje się w obchody 35-lecia Białostockiego Ośrodka Kultury.(PAP)

kow/ ls/ mow/

 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL