2011-03-07 (PAP) - Spotkaniem pod hasłem „KoEgo, czyli kobiecy punkt widzenia” zainaugurowana zostanie we wtorek działalność Muzeum Dialogu Kultur – nowego oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach.
W dyskusji o roli współczesnych kobiet udział wezmą wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego prof. Regina Renz, psycholog zajmująca się dyskryminacją na rynku pracy Małgorzata Wirecka-Zemsta, krakowska artystka genderowa Monika Drożyńska oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski.
Jak zapowiadają organizatorzy, po dyskusji Małgorzata Wirecka-Zemsta w zabawie psychologicznej udowodni, że stereotyp to wciąż silna i wykorzystywana po obu stronach płciowej barykady broń. Wieczór zakończą najciekawsze fragmenty Polskich Kronik Filmowych, czyli „Propaganda PRL-u. Kobieta w PRL-u”.
„Chciałabym, żeby nie była to jednorazowa impreza, ale zaczątek cyklu spotkań pod hasłem +KoEgo, czyli kobiecy punkt widzenia+. Planujemy szereg działań poświęconych tej tematyce. Moim zamierzeniem jest, aby uczestniczki dyskusji o kobietach znalazły swoje miejsce w Muzeum Dialogu Kultur” – powiedziała PAP szefowa nowej instytucji Monika Rosmanowska.
Wtorkowe spotkanie odbędzie się w pałacu biskupów krakowskich. Jest pierwszym wydarzeniem organizowanym pod szyldem Muzeum Dialogu Kultur. W przyszłości ten nowy oddział Muzeum Narodowego funkcjonować będzie w zabytkowej Kamienicy pod Trzema Herbami przy kieleckim rynku.
Budynek wymaga remontu i nowej aranżacji. Pracownia Ego Architekci z Wrocławia, które zwyciężyło w konkursie, przygotowuje projekt aranżacji wnętrz przyszłej siedziby muzeum. Według Rosmanowskiej wizja wrocławskich architektek najbardziej wpisała się w ideę otwartości, która ma przyświecać muzeum.
Trwają działania zmierzające do uzyskania pozwolenie na budowę i rozmówczyni PAP liczy na to, że latem rozpoczną się prace budowlane w kamienicy. Muzeum Dialogu Kultur ma otworzyć swoje podwoje na przełomie 2012 i 2013 roku. Cały projekt ma kosztować 4,2 mln zł, a finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu województwa.
Muzeum Dialogu Kultur ma być "pracownią budowania mostów". Będzie miejscem spotkań i dyskusji o mniejszościach narodowych, etnicznych, wyznaniowych, seksualnych, o kobietach i mężczyznach; będzie walczyć ze stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją.(PAP)
agn/ hes/