2011-03-15 (PAP) - Spektaklem "Ożenek" Mikołaja Gogola Teatr Współczesny w Szczecinie rozpocznie obchody jubileuszu 35-lecia działalności - poinformowano we wtorek na konferencji w Szczecinie. Premiera 25 marca na dużej scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. Reżyser spektaklu Justyna Celeda wyraziła nadzieję, że spektakl będzie zabawny i smutny zarazem, skłaniający do refleksji.
Jej zdaniem, postaci dramatu Gogola to osoby skomplikowane, mające bogate życie wewnętrzne. "To opowieść o tym, jak świat zewnętrzny manipuluje ludźmi, jak trudno ludziom odnaleźć się w nim i zerwać z maskami. Wydaje im się, że muszą przyjmować role, bo tak jest ogólnie uznane i tak jest bezpiecznie" - oceniła Celeda.
W spektaklu występią m.in. Beata Zygarlicka, Jacek Piątkowski, Maria Dąbrowska, Anna Januszewska.
Teatr Współczesny w Szczecinie funkcjonuje jako osobna scena od 1 stycznia 1976 roku, po rozdzieleniu Państwowych Teatrów Dramatycznych. Pierwszym jego dyrektorem i założycielem zespołu był Maciej Englert, który wyreżyserował pierwszą premierę prowadzonej przez siebie sceny - "Jubileusz" Edwarda Redlińskiego (13 marca 1976). Teatrem kierują obecnie: Mirosław Gawęda (dyrektor naczelny) i Anna Augustynowicz (dyrektor artystyczny).
Szczeciński Współczesny uważany jest przez krytyków za jedną z ważniejszych scen w Polsce, głównie ze względu na odważne poszukiwania repertuarowe - prezentuje dramaturgię najnowszą, zarówno polską, jak i obcą, a jego inscenizacje często są prapremierami. Reżyseruje je najczęściej Anna Augustynowicz, zaliczana obecnie do grona najwybitniejszych polskich reżyserów.
"Dla teatru każda premiera jest świętem - rocznice się zdarzają" - powiedziała na wtorkowej konferencji Augustynowicz. Dodała, że przez lata teatr zmienił się, bo świat się zmienia. "Niezmienne jest tylko to, czego dotyka sztuka teatralna - to ludzkie emocje i mechanizmy, które je wyzwalają. Te są niezmienne od tysięcy lat, chociaż zmienia się estetyka teatru" - zauważyła Augustynowicz.
Do najbardziej znanych realizacji Augustynowicz należą "Młoda śmierć" Grzegorza Nawrockiego (prapremiera 1996), uznana przez krytykę za wydarzenie teatralne, "Kocham. Nas troje" Marka Koterskiego, spektakl "Moja wątroba jest bez sensu albo zagłada ludu" Wernera Schwaba, "Popcorn" Bena Eltona, "Polaroidy" Marka Ravenhilla i "Komiczna siła" Alana Ayckbourna.
W ostatnim sezonie teatralnym Augustynowicz zrealizowała dwie prapremiery: "Migrenę" Antoniny Grzegorzewskiej i "Getsemani" Davida Hare'a.
Opinię sceny poszukującej ciekawych rozwiązań teatralnych Współczesny zyskał również dzięki rozwijającej się współpracy z pokoleniem młodych reżyserów, których odważne realizacje budują repertuar teatru, odzwierciedlając nowe spojrzenie na rzeczywistość nie tylko poprzez dobór tekstów, ale również rozwiązania formalne. Jako przykład można wymienić najnowsze przedstawienia Współczesnego: "Pelikan, czyli pożegnanie mięsa" w reżyserii Natalii Korczakowskiej, "Judyta" Klemma, "Utwór o Matce i Ojczyźnie" Marcina Libera.
Z okazji jubileuszu przygotowano m.in. konkurs na maskotkę teatru "Teatromankę", happeningi, wystawy i konkursy promujące teatr. (PAP)
szt/ hes/