03.09.2010. Wrocław (PAP) - Ks. profesor Antoni Kiełbasa został w piątek pośmiertnie uhonorowany specjalną Nagrodą Kulturalną Śląska. Uroczystości towarzyszył wernisaż wystawy "W hołdzie i dla chwały świętej Jadwigi - patronki Śląska. Pamięci ks. prof. Antoniego Kiełbasy 1938-2010". W sobotę Nagrodę Kulturalną Śląska odbiorą dyrektor Opery Wrocławskiej Ewa Michnik, historyk Arno Hernig oraz Benie Khan, norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia, która od kilku lat związana jest z Wrocławiem.
W 1991 r. rząd Dolnej Saksonii zmienił formułę nagrody. Od tej pory nagrodą honorowani są polscy i niemieccy twórcy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, muzyki i sztuk plastycznych. Może być także przyznawana za szczególne zasługi w zakresie utrzymywania, rozwoju i propagowania śląskiego dorobku kulturowego. Od 1994 r. nagroda wręczana jest na przemian w Niemczech i we Wrocławiu.
W laudacji dla ks. prof. Antoniego Kiełbasy marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński podkreślił, że był on "postacią zaangażowaną w dialog z przeszłością". "Stał się przykładem nowego postrzegania dolnośląskiej przestrzeni pełnej materialnych i duchowych śladów energii, która - jak udowodnił swym życiem - może służyć współczesności. Niesiony mocą swej misji i poznawczych pasji wskazał na ponadczasowe przesłania św. Jadwigi, w tym szczególnie jako wartości jednoczącej polskich i niemieckich Dolnoślązaków" - mówił marszałek.
Ks. prof. Antoni Kiełbasa był wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu i w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie. Pracował w Międzynarodowej Komisji Historycznej w Rzymie i należał do licznych towarzystw naukowych. Zajmował się kultem św. Jadwigi Śląskiej. Zmarł 15 lipca 2010 w wieku 72 lat.
W tym roku wręczeniu Nagrody Kulturalnej Śląska towarzyszy wystawa "W hołdzie i dla chwały świętej Jadwigi - patronki Śląska. Pamięci ks. prof. Antoniego Kiełbasy 1938-2010".
Można na niej zobaczyć 40 przedmiotów sakralnych pochodzących m.in. ze zbiorów dawnego opactwa cysterskiego w Trzebnicy. Jak podkreślają organizatorzy ekspozycji, wystawione eksponaty są przykładem biegłości śląskich złotników czasów renesansu i baroku oraz świadectwem bogatej tradycji kultu św. Jadwigi.
Na wystawie oprócz wyrobów pochodzących z Trzebnicy znalazły się również naczynia liturgiczne z licznych śląskich kościołów, kaplic i domów sióstr Boromeuszek. Część z eksponatów jest prezentowana po raz pierwszy.
Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu Kraju Związkowego Dolna Saksonia Uwe Schuenemann, którego wystąpienie poprzedziło wernisaż wystawy, przypomniał, że św. Jadwiga została ustanowiona patronką Śląska i tym samym stała się symbolem pojednania Niemców i Polaków. "Jej grób jest - obok sanktuarium na Górze Świętej Anny - największym centrum pielgrzymkowym na Śląsku. To tam wspólnie modlą się Niemcy i Polacy. Do dziś św. Jadwiga jest uważana za jednego z ważniejszych budowniczych w procesie pojednania pomiędzy oboma narodami" - mówił minister.
Ekspozycję można oglądać we wrocławskim Starym Ratuszu do 17 października. (PAP)
pdo/ abe/ gma/