W związku z przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na spotkania upamiętniające, które odbędą się w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Warszawie.
Wstęp wolny.
22 stycznia, wtorek, godz. 17:15
Z cyklu Holokaust – sposoby przedstawiania (teksty – obrazy – muzea – topografia) wykład prof. dr. hab. Jacka Leociaka Fotograficzna dokumentacja Zagłady – zdjęcia wykonywane oficjalnie i nieoficjalnie przez Niemców: perspektywa sprawców.
23 stycznia, środa, godz. 17:00
Pokaz filmu KL Warschau. Gęsiówka i dyskusja z udziałem Małgorzaty Buczek, historyka, przewodniczki Muzeum Powstania Warszawskiego. Film został zrealizowany przez Fundację Edukacja i Nauka w ramach projektu Ścieżki Pamięci.
24 stycznia, czwartek, godz. 17:30
Promocja wspomnień Marcelego Starka, więźnia gett i obozów koncentracyjnych, Ale jednak czuję i żyję…, wydanych pod redakcją Marcina Urynowicza. Fragmenty pamiętnika odczyta Sławomir Holland. Po prezentacji książki – artystyczna interpretacja dzieła Zvi Kolitza Josela Rakowera rozmowa z Bogiem.
25 stycznia, piątek, godz.17:30
Sztuka i Zagłada. Wokół spektaklu Zdążyć przed panem Bogiem Andrzeja Brzozowskiego. Spotkanie z cyklu Historia w teatrze, prezentującego fragmenty wybranych, zrealizowanych przez Teatr Telewizji spektakli, przedstawiających różne aspekty historii najnowszej. Prowadzenie: prof. dr hab. Krystyna Duniec z Instytutu Sztuki. Gość specjalny: Elżbieta Kępińska, aktorka filmowa i teatralna, odtwórczyni roli Reporterki w spektaklu.
(IPN)