23 listopada 2011 o godz. 9.00 w kinie Roma w Zabrzu (ul. Z. Padlewskiego 4) odbędzie się konferencja naukowa: „Zabrzańska gospodarka w cieniu polityki i ideologii”. Organizatorem sesji jest Muzeum Miejskie w Zabrzu wraz z Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej IPN w Katowicach.
Zabrze, miasto położone w zachodniej Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, należy do grona największych ośrodków przemysłowych województwa śląskiego. Od czasów rewolucji przemysłowej, przez całe XIX i XX stulecie rozwijał się i dominował na tym obszarze przemysł wydobywczy, hutnictwo i gałęzie pokrewne.
Ponieważ na terenie Zabrza ulokowało się szereg kluczowych instytucji i przedsiębiorstw przemysłowych, miasto miało szczególne znaczenie dla decydentów politycznych. Zarówno w czasach nazistowskich, jak i w latach PRL rządzący zdawali sobie sprawę ze znaczenia Zabrza na przemysłowej mapie regionu. Miało to swoje przełożenie na meandry polityki lokalnej.
Wspólna inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i Muzeum Miejskiego w Zabrzu ma na celu przybliżenie historii zabrzańskiej gospodarki i przemysłu w kontekście trudnej historii XX w., a zwłaszcza zideologizowanej polityki systemów totalitarnych.
W konferencji wezmą udział pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i badacze samodzielni. Organizatorzy mają nadzieję, że pokłosiem spotkania badaczy będzie publikacja, która przybliży wszystkim zainteresowanym, dziś trochę zapomniany, fragment historii górnośląskiego przemysłu.
Program:
9.00 Otwarcie konferencji
dr Mirosław Sikora (IPN Katowice)
Zabrze na mapie przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy
Piotr Hnatyszyn (Muzeum Miejskie w Zabrzu)
Browar Obywatelski w Zabrzu
Zbigniew Gołasz (Muzeum Miejskie w Zabrzu)
Wpływ stacjonowania Sowietów na przemysł zabrzański w 1945 r.
10.30 – 10.50 Przerwa
Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice)
Obozy pracy przymusowej Zabrzańskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego 1945–1949
dr Zenon Szmidtke (Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu)
Praca represjonowanych politycznie żołnierzy górników w kopalni „Mikulczyce”
Bogusław Tracz (IPN Katowice)
Zabrze jako matecznik idei socjalistycznego współzawodnictwa pracy
12.05 – 12.25 Przerwa
Adam Frużyński (Muzeum Górnictwa Węglowego)
Przemysł wydobywczy i ciężki w Zabrzu 1933–1989
Zbigniew Barecki (Przedsiębiorstwo Górnicze DEMEX Sp. z o.o.)
Zakończenie eksploatacji węgla przez skonsolidowaną Kopalnię „Pstrowski” w Zabrzu
13.15 Dyskusja i zamknięcie konferencji