24 stycznia w Domu Spotkań z Historią w Warszawie zostanie otwarta wystawa zdjęć Willema van de Polla wykonanych w Polsce w 1934 roku.
Są to nieznane i niepublikowane zdjęcia zrobione w 1934 roku w Warszawie, Łowiczu, Wilnie i na pograniczu polsko-sowieckim i polsko-litewskim.
Z podróży do Polski Willema van de Polla (1895–1970), holenderskiego fotografa i fotoreportera, zachowało się w Archiwum Narodowym w Hadze około 400 zdjęć, z czego wybór zaprezentowany zostanie na wystawie.
Ten wybitny fotografik-reportażysta spotkał się z postaciami życia politycznego – m.in. prezydentem Ignacym Mościckim i ministrem spraw zagranicznych Józefem Beckiem, kulturalnego – Wandą Wermińską, Lodą Halamą, Ewą Bandrowską-Turską, Jadwigą Smolarską, śmietanką towarzyską stolicy i arystokracją, lotnikami, sportowcami.
Van de Poll fotografował Warszawę, w tym Starówkę i dzielnicę żydowską, nowo otwarte lotnisko na Okęciu, Teatr Wielki, Polskie Radio, Belweder, Muzeum Cytadeli Warszawskiej i wiele innych miejsc. Większość fotografii wykonywał aparatem Contessa Netel na szklanych negatywach 9x12 cm.
Willem van de Poll zajmował się fotografią prasową, podróżniczą, reklamową, był kierownikiem służby fotograficznej Holenderskich Sił Zbrojnych oraz fotografem niderlandzkiej rodziny królewskiej. Pracował dla agencji prasowych, wielu pism i magazynów. Opublikował kilka albumów. Podróżował po Europie, Afryce, Azji, Ameryce Południowej. Archiwum w Hadze posiada blisko 30 tysięcy negatywów Willema van de Polla.
Pomysłodawcą i opiekunem merytorycznym wystawy jest prof. Ryszard Żelichowski znawca dziejów państw niderlandzkiego obszaru językowego, autorami tekstów są historyk prof. Wojciech Materski i Ryszard Żelichowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Wystawie towarzyszy dwujęzyczny, polsko-angielski album, w którym znajdzie się 200 fotografii, biografia autora, relacja z jego podróży do Polski w 1934 roku i tło historyczne.
Album pojawi się w sprzedaży w połowie lutego.
Wystawa pod Honorowym Patronatem ambasadora Królestwa Niderlandów w Polsce, pana P.P.J. Bekkersa.
Partner wystawy: Narodowe Archiwum Królestwa Niderlandów
Patroni medialni: Związek Polskich Artystów Fotografików, Ośrodek KARTA, Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, dzieje.pl (portal historyczny), fotoTAPETA.
(DSH)