Przedstawienia teatralne i taneczne grup z kraju i z zagranicy, koncerty muzyki alternatywnej oraz impreza street art złożą się na 29. Dni Sztuki Współczesnej, które odbędą się w dniach 29 maja - 7 czerwca w Białymstoku. Tegorocznym hasłem imprezy jest "Polifonie/Narracje alternatywne".
Organizatorem Dni Sztuki Współczesnej jest Białostocki Ośrodek Kultury. Imprezy odbywać się będą m.in. w Akademii Teatralnej, Białostockim Teatrze Lalek, Galerii Arsenał, Politechnice Białostockiej oraz w centrum miasta.
Jak powiedziała dyrektora Ośrodka Grażyna Dworakowska, podczas tegorocznych Dni Sztuki Współczesnej zaprezentowane zostaną różne dziedziny sztuki, m.in. teatr, sztuki plastyczne i wizualne, taniec oraz muzyka. W ciągu 10 festiwalowych dni zaprezentuje się ok. 200 artystów z Polski, a także z Izraela, Ukrainy, Luksemburga, Francji, Niemiec, Rosji czy Bułgarii.
Co roku organizatorzy starają się, aby na imprezie miało miejsce kilka premier ogólnopolskich. W tym roku po raz pierwszy zostanie pokazany m.in. taneczny projekt "Le flux/Przepływ" w choreografii Julii Dondziło, w którym zatańczą polscy i francuscy tancerze. Teatralną premierę będzie miał spektakl "Śmierć Wrogom Ojczyzny" w reżyserii Michała Stankiewicza, który mówił podczas konferencji, że jest to próba nawiązania dialogu między różnymi grupami społecznymi o wrogach i bohaterach.
Wśród propozycji teatralnych znalazło się nagradzane przedstawienie Pawła Passiniego "Morrison/Śmiercisyn" o Jimie Morrisonie, liderze legendarnego zespołu The Doors. Białostocka publiczność będzie mogła też obejrzeć głośny spektakl Narodowego Teatru Starego z Krakowa "Paw Królowej" na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej oraz spektakl "Pieśni Leara" Teatru Pieśni Kozła. Po każdym przedstawieniu odbędą się spotkania z twórcami oraz dyskusje wokół tematów poruszanych w spektaklu.
Wśród propozycji muzycznych w programie Dni znalazły się koncerty polskich zespołów alternatywnych, które zaprezentują swoje najnowsze projekty. Będzie to m.in. występ zespołu Zerova z płytą "Gombrowicz", na której znalazły się utwory oparte na tekstach Witolda Gombrowicza oraz koncert Świetlików. Na scenie wystąpią też zespoły, które w tym roku miały swoje debiuty: duet The Dumplings oraz grupa Bokka.
Będzie pokazywana też wystawa "Dzień jest za krótki (Kilka opowieści autobiograficznych)", do której zostali zaproszeni czołowi polscy artyści, m.in. Wilhelm Sasnal, Grupa Azorro, Artur Żmijewski, Katarzyna Kozyra, Joanna Rajkowska i Aneta Grzeszykowska. Ich zadaniem było opowiedzenie poprzez prace swoich własnych historii. Wystawa była prezentowana w ubiegłym roku w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, w Białymstoku zostanie zaprezentowana tylko jej część.
W ramach Dni odbędzie się również "East Side Street Art", czyli inicjatywa przybliżająca białostoczanom sztukę ulicy. Do tej pory graficiarze z Polski i zagranicy pomalowali - w czasie wcześniejszych edycji imprezy - m.in. mur Zakładu Karnego w Białymstoku i nieużywany już tunel przy ul. Hetmańskiej. W tym roku akcja będzie miała trzy odsłony, a graffiti powstanie na dziedzińcu domu dziecka w mieście. (PAP)
swi/ ls/