Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi i Archiwum Państwowe w Kaliszu zapraszają na prezentację wystawy IPN zatytułowanej „Kapłan i wychowawca. Ojciec Stefan Miecznikowski TJ (1921–2004)”. Ekspozycja zostanie uroczyście otwarta w kaliskim Archiwum (ul. Poznańska 207) w dniu 5 marca (poniedziałek) o godz. 12.00. Prezentowana tam będzie do 30 marca 2012 r.
Wystawa „Ojciec Stefan Miecznikowski – kapłan i wychowawca” opowiada o legendarnym jezuicie, kapelanie NSZZ „Solidarność”. Przygotowało ją Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Łodzi w ramach obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Po raz pierwszy została otwarta w dniu 25 października 2011 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Ojciec Stefan Miecznikowski (1921–2004) był znanym duszpasterzem, magistrem nowicjatu i organizatorem pomocy charytatywnej. Działał kolejno w Nowym Sączu, Lublinie, Kaliszu, Łodzi i wszędzie zdobył sobie reputację wybitnego wychowawcy i opiekuna duchowego. Autorzy wystawy dowodzą, że jego sukcesy na tym polu były w pewnej mierze skutkiem jego doświadczeń harcerskich. Część wystawy została poświęcona osobom, które znacząco wpłynęły na jego rozwój intelektualny, m.in. dh. Aleksandrowi Kamińskiemu, o. Stanisławowi Wawrynowi i o. Jerzemu Mirewiczowi. Szczególny nacisk położono na okres stanu wojennego, kiedy o. Stefan kierował w Łodzi Ośrodkiem Pomocy dla Internowanych i ich Rodzin. Instytucja ta, działająca przy kościele o.o. jezuitów, objęła opieką ok. 500 rodzin działaczy „Solidarności” i opozycji demokratycznej.
Zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą m.in. z archiwum Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Jezuitów w Warszawie, Instytutu Pamięci Narodowej i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Autorami wystawy są pracownicy Oddziału IPN w Łodzi: Grzegorz Nawrot (komisarz wystawy), Paweł Spodenkiewicz i Milena Romanowska (projekt plastyczny).
(IPN)