Do 31 marca 2016 roku podlascy uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą przesyłać prace na konkurs pn. "By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej". Organizatorem konkursu jest poseł Jarosław Zieliński.
Jak głosi regulamin konkursu jego celem kształtowanie świadomości historycznej i narodowej młodzieży na podstawie wiedzy i tradycji, uświadamianie, że doświadczenia historyczne narodów wpływają na kształtowanie postaw i mentalność kolejnych pokoleń oraz system ich wartości społecznych i etycznych oraz zachęcanie młodzieży do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych oraz wysiłków w celu zrozumienia istoty procesów historycznych.
Konkurs jest jednoetapowy - odbywa się na szczeblu wojewódzkim. Zgłoszone prace konkursowe ocenia Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora. Komisja składa się z naukowców i nauczycieli.
Prace, napisane w języku polskim, mogą mieć dowolną formę, np. eseju, rozprawy, reportażu, wspomnienia. Objętość prac: do 5 stron wydruku komputerowego (czcionka 12 pkt.; interlinia 1,5; 30 wierszy na stronie).
Prace konkursowe mogą być przesyłane przez szkoły, zainteresowane stowarzyszenia i organizacje, parafie, rodziców lub opiekunów, a także indywidualnie przez samych uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Prace powinny zawierać dane o wykorzystanych źródłach i opracowaniach historycznych. Prace powinny być oryginalne – brak tego warunku powoduje ich dyskwalifikacje.
Komisja Konkursowa dokona oceny prac według następujących kryteriów:
Walory historyczno-naukowe pracy - odtworzenie fragmentu przeszłości, zobiektywizowany opis wydarzenia historycznego z wykorzystaniem wskazanych przez autora źródeł historycznych.
Samodzielność (oryginalność) ujęcia tematu jako wynik własnych poszukiwań i przemyśleń.
Wartości kompozycyjne i zachowanie poetyki przyjętej formy wypowiedzi.
Zebranie bibliografii i wskazanie źródeł wykorzystanych informacji.
Umiejętność analizy i oceny zgromadzonych materiałów. Dociekliwość poznawcza - sposób stawiania pytań i wyciągania wniosków.
Laureaci Konkursu w obu kategoriach (gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne) otrzymają następujące nagrody:
- wizyta studyjna w Parlamencie Europejskim, ufundowana dla jednego z laureatów Konkursu oraz jego opiekuna (w przypadku osoby niepełnoletniej) przez Posła do Parlamentu Europejskiego Pana Karola Karskiego. Organizator Konkursu nie ponosi kosztów dojazdu w kraju do miejsca zbiórki,
– wizyta studyjna w Sejmie i Senacie Rzeczypospolitej Polskiej (laureat Konkursu wraz z nauczycielem lub opiekunem) połączona ze zwiedzaniem Muzeum Powstania Warszawskiego i biletem wstępu do teatru,
- nagrody rzeczowe i książkowe.
- listy gratulacyjne Komisji Konkursowej i Organizatora Konkursu.
Najlepsze prace lub ich fragmenty mogą zostać wydane w okolicznościowej publikacji stanowiącej podsumowanie Konkursu.
Prace konkursowe należy przesyłać do 31 marca 2016 roku w wersji papierowej na adres Organizatora:
Biuro Poselskie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego
15-062 Białystok, ul. Warszawska 13, tel. (85) 653 77 69
lub
Biuro Poselskie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego
16-300 Augustów, ul. Młyńska 20/6, tel. (87) 644 57 73
oraz pocztą elektroniczną na adres:
e-mail: zielinski.bialystok@interia.pl
Koperta powinna być opatrzona opisem:
III Wojewódzki Konkurs Historyczno - Literacki
„By czas nie zaćmił i niepamięć”.
W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej.
Źródło: Biuro Poselskie pos. J. Zielińskiego