Pokazy średniowiecznej broni palnej i dawnych rzemiosł, a także walki wojów i rycerzy – to niektóre z atrakcji pierwszego Festiwalu Średniowiecznej Europy, który rozpocznie się w sobotę w Kamieniu Pomorskim.
Do miasta zjeżdżają już rekonstruktorzy odtwarzający kulturę wczesnośredniowiecznych Słowian i Wikingów, późniejszych zakonów rycerskich m.in. joannitów i templariuszy i rycerzy ze schyłku epoki. Festiwal ma pokazywać jak zmieniało się życie podczas kilku średniowiecznych wieków.
Szczególnie ciekawie zapowiada się pokaz bombardierów, którzy będą strzelali z kopii dawnych hakownic, moździerzy i armaty – powiedział w piątek PAP Tomasz Andrzejewski z Centrum Słowian i Wikingów, które organizuje imprezę. W walce wręcz zmierzą się ze sobą wojowie i rycerze. „Interesujące będą także walki wojowników z różnych epok, które pokażą w praktyce różnice w wyposażeniu i sztuce wojennej na przestrzeni wieków” – dodał Andrzejewski.
Zaplanowano także bitwę jaką pod Kamieniem Pomorskim w XIII w. stoczył książę z dynastii Gryfitów Barnim I Dobry z brandenburczykami i joannitami.
„Widzowie obejrzą oczywiście walki, ale będą mogli także włożyć zbroję i poczuć się tak, jak średniowieczny rycerz” – powiedział Andrzejewski.
Znużeni wojennym zgiełkiem będą mogli odpocząć przy dźwiękach muzyki dawnej i średniowiecznej strawie. Rzemieślnicy pokażą także jak powstawały instrumenty muzyczne i jak przyrządzić smaczne podpłomyki. Będzie można poznać również tajniki zielarstwa, hafciarstwa czy filcowania.
Dla śmiałków przewidziano konkurs łuczniczy, a dla niewiast konkurs na najpiękniejszy strój. Wszyscy będą mogli wziąć udział w grach i zabawach plebejskich.
W pierwszej edycji festiwalu, która potrwa dwa dni, ma wziąć udział około 150 rekonstruktorów. Impreza ma się odbywać cyklicznie.
„W Kamieniu Pomorskim, który był w średniowieczu ważnym ośrodkiem handlowym, chcemy zbudować skansen historyczny poświęcony okresowi od XIII do XV w.” – powiedział Andrzejewski. „Powstanie tu 30 budynków, wśród których będzie m.in. karczma, młyn wodny, domek kata czy rotunda. Na jednej ulicy będzie można zobaczyć jak średniowieczna architektura, ale także życie dawnych ludzi ewoluowało przez ten czas” – dodał. Jak powiedział, pierwsza chata może powstać jeszcze w tym roku.
Jak powiedział Andrzejewski, średniowieczny skansen w Kamieniu Pomorskim będzie drugim po skansenie poświęconym kulturze wczesnośredniowiecznych Słowian i Wikingów w pobliskim Wolinie, który będzie kompleksowo pokazywał dawne życie.
Kamień Pomorski jest jednym z najstarszych miast Pomorza Zachodniego. Tutaj przenikały się wpływy słowiańskie, a później polskie, duńskie, brandenburskie, szwedzkie, a także pruskie. Dawniej Kamień Pomorski był stolicą księstwa i biskupstwa pomorskiego. Wśród dobrze zachowanych zabytków znajduje się niezwykle cenny zespół katedralny, który tworzy dziewięć budowli. Jedną z nich jest najstarsza i najcenniejsza budowla Pobrzeża Bałtyku romańsko-gotycka katedra z unikalnym wirydarzem i cennymi barokowymi organami. (PAP)
res/ jbr/