Poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej ogłasza kolejną edycję Nagrody Honorowej Prezesa IPN „Świadek Historii”.
Zapraszamy instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne do zgłaszania lokalnych kandydatów do IV edycji Nagrody Honorowej Prezesa IPN „Świadek Historii”.
Nagroda jest przyznawana raz w roku polskim oraz zagranicznym Stowarzyszeniom, Instytucjom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989 oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności.
Nagroda jest przyznawana raz w roku polskim oraz zagranicznym Stowarzyszeniom, Instytucjom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989 oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności. Może być także przyznana pośmiertnie. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczy Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Wniosek o przyznanie Nagrody powinien zawierać dane personalne kandydata, opis jego zasług i osiągnięć uzasadniających przyznanie Nagrody, dostępne wnioskodawcy kopie dokumentów poświadczających te zasługi i osiągnięcia. Do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę kandydatów na zgłoszenie. Do pobrania na stronie www.ipn.gov.pl w zakładce konkursy i nagrody.
Kandydatury należy zgłaszać osobiście lub pocztą w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 marca 2013 r. na adres poznańskiego oddziału IPN: ul. Rolna 45a, 61-487 Poznań.
Medal jest inicjatywą tragicznie zmarłego Prezesa IPN, śp. prof. Janusza Kurtyki.
W Poznaniu po raz pierwszy tytuł „Świadka Historii” przyznano w 2010 roku, od tego czasu w trzech poznańskich edycjach Nagrodę Honorową „Świadek Historii” otrzymało 30 osób/instytucji za ich trud przechowywania, gromadzenia i rozpowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski w czasach, kiedy historia współczesna przez władze PRL była wykorzystywana do celów propagandowych, dzięki ich pasji docierania do prawdy w tamtych trudnych czasach, udało się pamięć o wielu ludziach i faktach zachować od zapomnienia, dzięki ich pracy dziś następuje powolny proces odbudowy delikatnej tkanki narodowej pamięci, wśród nich m.in.: Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Wielkopolska, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolska, Stowarzyszenie „Katyń” w Poznaniu, Stowarzyszenie „Poznański Czerwiec 1956”, Janusz Pałubicki, ks. Jarosław Wąsowicz, Henryk Ludwik Czarnecki, prof. Olgierd Baehr, Eugenia Teresa Dabert, dr Anna Ziółkowska.
(IPN)