Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza 17 listopada na spotkanie połączone z dyskusją wokół książki „Klucze i kasa. O mieniu żydowskim w Polsce pod okupacją niemiecką i we wczesnych latach powojennych 1939-1950”.
Tytuł nawiązuje do słów, których użył Kazimierz Wyka w swoim eseju, napisanym po 1945 roku: „Na Niemców wina i zbrodnia, dla nas klucze i kasa”. Publikacja została zrealizowana w ramach projektu badawczego prowadzonego przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Warszawie, poświęconego losom mienia żydowskiego w czasie wojny i po jej zakończeniu. Zagadnienie rabunku majątku żydowskiego było traktowane jako poboczny wątek Zagłady Żydów i nie doczekało się jak dotąd osobnego, naukowego opracowania.
Autorzy artykułów zamieszczonych w publikacji - prof. Jan Grabowski i dr hab. Dariusz Libionka - próbowali znaleźć odpowiedź m.in. na następujące pytania: Czy w „kraju bez Quislinga” możliwy był szeroki udział w rabunku żydowskich współobywateli? Czy i w jakiej mierze Polacy skorzystali materialnie na Zagładzie? Czy były to jedynie zdeprawowane jednostki, czy też można mówić o szerszym zjawisku? Czy rabowanie Żydów postrzegano jako formę współdziałania z okupantem, czy też jako swoiście pojmowaną „ochronę substancji narodowej”?
Prezentacji książki będzie towarzyszyć także dyskusja nad kwestią grabieży i restytucji mienia żydowskiego, która mimo upływu lat wciąż budzi wiele kontrowersji i pozostaje aktualna także i dzisiaj.
Fabryka Emalia Oskara Schindlera 17 listopada o godz. 18.00.
Wstęp wolny.