Wystawy na temat komunizmu, projekcje filmów, spotkania z byłymi opozycjonistami, prelekcje i dyskusje oraz gry terenowe i rysowanie komiksów historycznych – to niektóre elementy rozpoczynającego się w sobotę „Lata z historią” przygotowanego przez IPN we Wrocławiu.
Jak podkreśliła w rozmowie z PAP rzecznik wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Katarzyna Maziej-Choińska, w trwającej od soboty do połowy sierpnia akcji „Lato z historią” zaplanowano kilkadziesiąt różnorodnych wydarzeń.
„Organizujemy je we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu i w okolicy, bo naszym celem jest zainteresowanie historią zarówno wrocławian, jak i licznie odwiedzających kompleks Hali Stulecia turystów. W każdy weekend będą nowe atrakcje” - powiedziała rzecznik.
W sobotę na początek akcji zaplanowano otwarcie wystawy pt. „Komunizm – La Belle Epoque. Dekada lat siedemdziesiątych XX wieku w europejskich państwach bloku sowieckiego”.
„Lata 70. XX w. w Bułgarii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republice Demokratycznej, Polsce, Rumunii, na Węgrzech to czas triumfu tzw. realnego socjalizmu. Władza komunistyczna już ustabilizowała swoją pozycję i kupowała społeczne poparcie za cenę poprawy warunków życia. Niepokornych kontrolowała tajna policja polityczna, czyli bezpieka. W dorosłość wchodziły pierwsze pokolenia od narodzin wychowane w komunistycznej dyktaturze. Ludzie ci w większości nie znali życia w innym świecie” - napisano w katalogu wystawy, która będzie trwała do 14 sierpnia.
Kolejnym sobotnim punktem będzie występ kabaretu Elita w programie pt. „Niepiękna epoka, czyli dekada lat 70. w PRL – opowiada kabaret Elita”.
W programie „Lata z historią” znalazły się też m.in. projekcje filmów fabularnych, kiermasz książek i prezentacje publikacji IPN oraz spotkania z byłymi opozycjonistami np. twórcą Solidarności Walczącej Kornelem Morawieckim, wykłady historyczne oraz dyskusje.
Rzecznik podkreśliła, że w ramach akcji zaplanowano również wydarzenia, które są adresowane do młodzieży. „Będzie spotkanie z autorem najpopularniejszych gier IPN – Karolem Madajem oraz pokazy gier planszowych. Będziemy prezentować komiksy wydane przez Instytut Pamięci Narodowej, a także zapraszamy na warsztaty z rysownikiem komiksów, który pokaże, jak takie publikacje powstają” - dodała Maziej-Choińska.
Harcerze będą również organizowali gry terenowe i warsztaty historyczne pod wspólnym tytułem „Historia i zabawa. To się nie wyklucza”. Najmłodsi będą mogli wziąć udział m.in. w grze terenowej pt. „Szlakiem Wojtka” - opowiadającej historię niedźwiedzia Wojtka, który przeszedł szlak bojowy z Armią gen. Władysława Andersa podczas II wojny światowej.
„Lato z historią” jest częścią obchodów sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. (PAP)
ros/ agz/