Ponad 155 tys. pielgrzymów, którzy przyjechali do Polski na Światowe Dni Młodzieży, zwiedziło były niemiecki obóz Auschwitz. Rekordową frekwencję placówka odnotowała 26 lipca. Miejsce Pamięci zobaczyło wówczas 21 tys. osób – podało w środę Muzeum Auschwitz.
„Dla pielgrzymów spotkanie z autentyzmem poobozowej przestrzeni było niezwykłym doświadczeniem i lekcją historii, natomiast dla Muzeum stało się największym organizacyjne i logistyczne wyzwaniem w jego niemal 70-letniej historii” – poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego placówki.
29 lipca były niemiecki obóz odwiedził papież Franciszek.
Między 20 i 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia Muzeum zwiedzali wyłącznie uczestnicy ŚDM z zagranicy. „Odbywało się ono specjalnie przygotowaną trasą. Została tak zaplanowana, aby pielgrzymi poznali najważniejsze miejsca w byłym obozie Auschwitz I i w Auschwitz II-Birkenau. Najistotniejsze zagadnienia z historii obozu przybliżyła wystawa plenerowa. Dla pielgrzymów stworzono specjalną księgarnię, gdzie mogli nabyć przygotowane dla nich książki historyczne oraz wspomnieniowe w językach polskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim, francuskim i niemieckim” – poinformował Sawicki.
Dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński podkreślił, że muzealnikom, którzy wykazali się „ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem we wspieraniu pielgrzymów”, pomagało m.in. 150 harcerzy z okręgu górnośląskiego ZHR oraz wolontariusze z Oświęcimia i okolic.
„Pracownicy Służby Leśnej ze Śląska pomogli zabezpieczyć zalesione obszary byłego obozu Birkenau. Dużo bardziej, niż wymaga tego ich podstawowa misja, wspierali nas funkcjonariusze BOR. Ogromną czujność i pomoc w pracy w terenie wykazali przedstawiciele ABW. Wspierali nas policjanci, zwłaszcza w newralgicznych kwestiach dojazdu setek autobusów i przejścia tysięcy pielgrzymów. Ratownicy medyczni, szpital oświęcimski oraz strażacy pracowali w pełnej gotowości, a starostwo i diecezja bielsko-żywiecka pracowali nie licząc czasu ani trudów” – powiedział Cywiński.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziła je największa w historii ilość osób - ponad 1,72 mln. Były obóz w 1979 r. został wpisany - jako jedyny tego typu obiekt - na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ zan/