Wystawa poświęcona bohaterom szczecińskich strajków, spacer historyczny oraz koncert polskiej muzyki filmowej to wydarzenia zaplanowane w ramach 36. rocznicy Porozumień Sierpniowych w Szczecinie.
W południe 30 sierpnia przed bramą Stoczni Szczecińskiej odbędą się oficjalne uroczystości związane z rocznicą. Zaplanowano m.in. przemówienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów pod tablicą Ofiar Grudnia 1970. Po południu w Policach nastąpi odsłonięcie pomnika Ludziom Solidarności. Monument powstał z inicjatywy Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Zakładów Chemicznych „Police” SA.
We wtorek na placu Solidarnosci odbędą się również uroczystości rocznicowe zorganizowane przez zachodniopomorski oddział Komitetu Obrony Demokracji.
Szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował cykl spacerów historycznych po Stoczni Szczecińskiej. „To sentymentalna podróż do przeszłości” - powiedział w rozmowie z PAP historyk Mateusz Lipko. "Trasa wędrówki obejmuje dwie pochylnie stoczniowe - +Odrę+ oraz +Wulkan+, sale montażowe K1 i K2. Punktem kulminacyjnym spaceru jest wizyta w historycznej świetlicy stoczniowej, gdzie doszło do podpisania Porozumień Sierpniowych" - wymienił.
Szczeciński oddział IPN zorganizował cykl spacerów historycznych po Stoczni Szczecińskiej. „To sentymentalna podróż do przeszłości” - powiedział w rozmowie z PAP historyk Mateusz Lipko. "Trasa wędrówki obejmuje dwie pochylnie stoczniowe - +Odrę+ oraz +Wulkan+, sale montażowe K1 i K2. Punktem kulminacyjnym spaceru jest wizyta w historycznej świetlicy stoczniowej, gdzie doszło do podpisania Porozumień Sierpniowych" - wymienił.
Jak podkreślił, jest to ostatnia szansa, aby móc zobaczyć świetlicę przed planowanym remontem. Na co dzień turyści nie mają wstępu na teren Stoczni Szczecińskiej, gdyż znajdują się tutaj firmy i zakłady Szczecińskiego Parku Przemysłowego.
Wycieczki organizowane przez IPN odbędą się 29 sierpnia, a także 6 i 8 września oraz w dwie pierwsze soboty września.
Fundacja Polskich Wartości przygotowała wystawę „Zapomniani Ludzie Solidarności”, która od najbliższego piątku będzie prezentowana w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.
„Bohaterami wystawy są uczestnicy strajków, kolporterzy ulotek, autorzy niezależnych wydawnictw, których nazwisk nie znajdziemy w podręcznikach historii” - powiedział w rozmowie z PAP współtwórca ekspozycji Łukasz Szełemej. „To ludzie, którzy byli więzieni, przesłuchiwani, stracili zdrowie i z narażeniem życia walczyli, aby dziś Polska była wolnym krajem. Na wystawie prezentujemy jedynie 18 portretów, to tylko kropla w morzy tych, którzy tworzyli w Szczecinie +Solidarność+” - dodaje.
W piątek na placu Solidarności odbędzie się koncert „Sierpniowe Przełomy”. Muzyczny hołd dla uczestników strajków 1980 r. złoży orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka, z gościnnym udziałem Olgi Adamskiej, Krzysztofa Niewirowskiego i Krzysztofa Baranowskiego.
W programie znalazły się m.in. tematy muzyczne z filmów „Ziemia obiecana” czy „Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara oraz „Bandyta” Michała Lorenca. Słuchacze usłyszą również „Mury” Jacka Kaczmarskiego oraz „Sen o Victorii” z repertuaru zespołu Dżem.
30 sierpnia minie 36. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego, kończącego strajki 1980 r. na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku.
Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 r. - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.
Pierwsze strajki latem 1980 r. były reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę Edwarda Gierka. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu.
W podpisanym w Szczecinie dokumencie znalazły się postulaty strajkujących. Przed historycznym porozumieniem strajkowało ponad 200 zakładów pracy w Szczecinie i województwie. (PAP)
mzb/ agz/