Ok. 300 filmów animowanych z całego świata prezentowanych jest od piątku w Poznaniu w ramach 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Tematami wiodącymi tegorocznej edycji jest animacja lalkowa i kino chorwackie.
W trakcie festiwalu o Złote Pegazy walczyć będzie 55 filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych. W ramach wydarzenia zaplanowano konferencję poświęconą animacji lalkowej, pokazy filmów z muzyką na żywo, liczne retrospektywy, wystawy, panel dyskusyjny i pokaz animowanego kina chorwackiego.
W tym roku specjalnymi gośćmi festiwalu będą: nominowana do Oscara czeska reżyserka, ilustratorka i animatorka Michaela Pavlatova oraz twórca filmu „Heavy Metal” Gerald Potterton.
„Tegoroczny Animator to przede wszystkim animacja lalkowa. W ten sposób chcemy uczcić pamięć dwóch wybitnych pionierów i twórców tej sztuki: Zenona Wasilewskiego i Władysława Starewicza. Będziemy też gościć najwybitniejszych przedstawicieli tej dziedziny twórczości filmowej Barry’ego Purvesa, Paula Busha, Stanislava Sokolova, czy Spelę Cadez” – poinformował w piątek na konferencji prasowej otwierającej Animatora dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Giżycki.
Pokazom filmów lalkowych towarzyszyć będzie konferencja „Od Starewicza do Star Wars".
„Film animowany wciąż nie jest tak dobrze prześwietlony przez badaczy, jak jest to w przypadku filmu fabularnego. Zależy nam na tym, by język tej konferencji był dostępny dla wszystkich chcących się dowiedzieć czegoś o filmie animowanym, zaprosiliśmy nie tylko naukowców, badaczy filmu animowanego, ale i samych twórców” – powiedział Giżycki.
Jak dodał, ważnym wątkiem tegorocznego Animatora będzie też animacja chorwacka.
"Nie jest to znana w Polsce kinematografia, ale znawcy filmu pamiętają, że to z Zagrzebia wyszedł pierwszy, europejski film animowany nagrodzony Oscarem. Zagrzeb jest też miejscem jednego z najstarszych międzynarodowych festiwali filmów animowanych” – powiedział Giżycki.
W tym roku o główną nagrodę festiwalu - Złotego Pegaza i 45 tys. zł powalczy 50 filmów krótkometrażowych oraz pięć pełnych metraży m.in. z Polski, Estonii, Kanady, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA i Rosji.
Filmy konkursowe zostały wybrane z prawie tysiąca animacji zgłoszonych z blisko 60 krajów. Decyzje międzynarodowego jury ogłoszone zostaną ostatniego dnia festiwalu - 14 lipca.
Projekcjom konkursowym i pozakonkursowym towarzyszyć będą koncerty, warsztaty z cyfrowej animacji lalkowej, warsztaty dźwiękowe, warsztaty animacji stroboskopowej, kursy krytyki filmowej oraz warsztaty z podstaw animacji 3D.
Podczas festiwalu prezentowany będzie dorobek młodych polskich twórców filmów animowanych. Przygotowano też cykl pokazów i warsztatów dla najmłodszych w ramach sekcji "Animator dla dzieci".(PAP)
rpo/ agz/