Kilkanaście wydarzeń teatralnych, muzycznych i tanecznych, a także warsztaty wokalne i perkusyjne znalazły się w programie rozpoczynającego się w czwartek w Łodzi Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy. Tematem wiodącym jest "teatr naznaczony muzyką".
Do Łodzi przyjechali artyści z Bułgarii, Gruzji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Polski i Wielkiej Brytanii.
Jak podkreśla organizator imprezy, którym jest łódzki Teatr Chorea, w ciągu czterech dni festiwalowych zaprezentowane zostaną "wyjątkowe dokonania zarówno jeśli chodzi o teatr, jak i muzykę". Przypomniano, że poprzednia edycja dotyczyła tańca. Tematem wiodącym tegorocznego festiwalu jest "teatr naznaczony muzyką".
Według organizatorów, dzięki "Retroperspektywom" jest okazja do zaprezentowania w Polsce takich artystów jak Inkubator Theatre z Izraela czy Iberyjska Orkiestra Perkusyjna COETUS z Hiszpanii. Będą spektakle z Anglii "Idiot Syncrasy" oraz "Hug" - przedstawienie, w którym muzyka i dźwięk wiąże się z bliskością między wykonawcami a publicznością.
Festiwalowa publiczność będzie mogła wysłuchać Theodossiiego Spassova i Dimitara Bodurova - muzyków bałkańskich oraz mistrza muzyki hinduskiej Sandipa Bhattacharya. Wśród wykonawców będą też Polacy - Grupa Kormorany z premierowym koncertem "Wykluczeni" i Paweł Passini ze "Znakiem Jonasza", Teatr Chorea ze spektaklem "Szczelina". W programie znalazła się także grupa "Take Over", którą tworzą młodzi artyści Chorei.
Każdy dzień festiwalowy rozpoczyna koncert, a kończy jam session. Zaplanowane są również spektakle. W programie są również warsztaty - wokalne, perkusyjne i rytmiczne.
"Retroperspektywy" zainauguruje czwartkowy koncert gruzińskiego zespołu Sakhioba. Po jego zakończeniu odbędzie się spektakl "Idiot Syncrasy", później koncert grupy Kormorany i przyjaciele, a następnie jam session.
Stowarzyszenie Teatralne Chorea istnieje w Łodzi od 2004 r. Grupa kontynuuje pracę zespołów artystycznych powstałych przy Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice. Od 2007 roku działa w dawnej łódzkiej fabryce Karola Scheiblera, w której we współpracy z Łódź Art Center stworzyła Fabrykę Sztuki. (PAP)
jaw/ agm/ agz/