W kościele Domine Quo Vadis w Rzymie odbyło się w sobotę czytanie powieści "Quo vadis", którą Henryk Sienkiewicz napisał zainspirowany wizytą w tym miejscu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez polonijne stowarzyszenie społeczno-kulturalne Le Rondini.
XVII-wieczny kościół znajduje się przy Via Appia Antica, a zbudowany został w miejscu małej kaplicy z XI wieku. Wzniesiono ją w miejscu, w którym według apokryficznych Dziejów Piotra apostoł uciekający z Rzymu przed prześladowaniami Nerona dostrzegł Jezusa. Piotr zapytał Jezusa: „Quo vadis, Domine?” (dokąd idziesz, Panie?). „Do Rzymu, by dać się ponownie ukrzyżować” - usłyszał. Według tradycji te słowa skłoniły Piotra do powrotu do Rzymu, gdzie zaczęło się jego męczeństwo.
W kościele znajduje się popiersie Henryka Sienkiewicza. Gdy pisarz mieszkał w Wiecznym Mieście w 1893 roku, miejsce to pokazał mu malarz Henryk Siemiradzki.
Jest również tablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II w tym miejscu w 1982 roku. Nawiązując do początków tego miejsca, papież powiedział wówczas: „Jest to legenda, ale legenda, która znalazła w sercu chrześcijan głębokie przyjęcie i szczególną wiarygodność. Kościół Domine Quo Vadis jest miejscem, które ma specjalne znaczenie w historii Rzymu i w historii Kościoła”.
W tym wyjątkowo sugestywnym miejscu w sobotnie popołudnie spotkała się rzymska Polonia, by czytać i słuchać powieści noblisty.
List prezydenta Andrzeja Dudy z okazji tegorocznej inicjatywy lektury powieści odczytał ambasador RP we Włoszech Tomasz Orłowski, który następnie zaprezentował pierwszy fragment dzieła Sienkiewicza. Czytał także ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.
Na literackie popołudnie przybyli też przedstawiciele włoskiej grupy historycznej w strojach z czasów starożytnego Rzymu.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ akl/ ro/