Grant w wysokości 17 tys. dolarów został przekazany Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów przez Fundację Kościuszkowską. Środki zostaną wykorzystane na prowadzenie identyfikacji genetycznej – powiedział PAP prof. Andrzej Ciechanowicz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
„Grant zostanie w całości przeznaczony na zakup odczynników chemicznych. Będą one użyte przy identyfikacji ofiar totalitaryzmów z zastosowaniem innowacyjnych metod biologii molekularnej" – zaznacza.
Jak wyjaśnia prof. Ciechanowicz otrzymanie grantu z Fundacji Kościuszkowskiej było możliwe dzięki wsparciu prof. Piotra Chomczyńskiego. „To dobry duch przedsięwzięcia i nasz ambasador w Stanach Zjednoczonych. W 2013 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Wówczas to gorąco zainteresował się działalnością Bazy i wraz z żoną profesor Judith A. Heiny z Uniwersytetu Cincinnati włączył się w naszą pracę" - dodaje.
Prof. Piotr Chomczyński to polski biochemik, który pracował na Uniwersytecie Cincinnati, obecnie prowadzi firmę Molecular Research Center. W 1987 r. opracował metodę izolacji kwasu rybonukleinowego, dziś powszechnie stosowaną w genetyce. Jego publikacja na temat tej metody jest jedną z najczęściej cytowanych prac naukowych z dziedziny biologii na świecie.
„Grant Fundacji Kościuszkowskiej to wspaniały prezent na 4. urodziny Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, które przypadły 28 września" - dodaje prof. Ciechanowicz. Jak wylicza, w tym czasie „naukowcom udało się zidentyfikować 62 osoby, w tym 54 ofiary komunizmu oraz 8 ofiar niemieckiego nazizmu". Dzięki pracy Bazy tożsamość odzyskali m.in. Danuta Siedzikówna ps. Inka, mjr Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka, mjr Bolesław Kontrym ps. Żmudzin czy mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora.
Obecnie Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów prowadzi identyfikację genetyczną ofiar zbrodni komunistycznych ekshumowanych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie oraz ofiar zbrodni systemów totalitarnych z lat 1939 – 1953 ekshumowanych w Białymstoku. Równolegle na szeroką skalę gromadzony jest porównawczy materiał genetyczny krewnych ofiar Obławy Augustowskiej.
Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów zgromadziła do tej pory materiał ze szczątków ponad 700 ofiar, a w przypadku 250 z nich uzyskano wiarygodne profile genetyczne. Baza przechowuje także stanowiące materiał porównawczy próbki DNA od prawie 1500 osób krewnych ofiar.
Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie powstała w 2012 r. To wspólny projekt Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Instytutu Pamięci Narodowej. (PAP)
mzb/ agz/