Spektakle, spotkania autorskie i wystawy złożą się na program 47. Rybnickich Dni Literatury. Tegoroczną ich edycję zaplanowano między 9 a 15 października. Podczas finału Dni rozstrzygnięta ma zostać pierwsza edycja Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz".
Jak akcentują organizatorzy przedsięwzięcia z rybnickiego urzędu miasta, Rybnickie Dni Literatury w tym roku mają zyskać nowe, bardziej spójne oblicze, jakiego dotąd brakowało imprezie. „Staraliśmy się poszukać osi przewodniej i znaleźć temat wiodący. Główne wydarzenia oscylować będą wokół szeroko rozumianego wątku kobiecego” - zasygnalizował cytowany w informacji magistratu wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski.
„Poprzez wątek kobiecy udało się doskonale powiązać Rybnickie Dni Literatury z Górnośląską Nagrodą Literacką +Juliusz+, której laureata poznamy podczas finału przedsięwzięcia. Szpital, którego pomysłodawcą był Juliusz Roger, patron nagrody, w początkowym etapie był przeznaczony właśnie dla kobiet” - przypomniał Masłowski.
Wiceprezydent Rybnika zasygnalizował, że organizatorom Dni zależało, aby popularny dotąd charakter imprezy uzupełnić o wysoką jakość oferty. W Rybniku gościć będą m.in. autorki Marta Frej, Marta Abramowicz, Agata Tuszyńska czy autorzy nominowani w ostatnim etapie konkursu Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”: Małgorzata Czyńska, Dariusz Foks i Tomasz Wiśniewski.
Zobaczyć będzie można m.in. spektakl „Lilka, cud miłości”, poświęcony Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Do Rybnika przyjechać ma też Danuta Wałęsa, której książka „Marzenia i tajemnice” stała się kanwą monodramu Krystyny Jandy - zaproszonej do wystąpienia w Teatrze Ziemi Rybickiej.
Większość z kilkunastu wydarzeń tegorocznych Dni odbywać ma się właśnie tam, a także w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Spotkania mają być też organizowane w biurze informacji turystycznej Halo! Rybnik oraz w urzędzie miasta.
„Założenie jest takie, aby w kolejnych latach zintensyfikować ten trend. Ważne jest także to, że w tegorocznym programie Dni udało się znaleźć miejsce dla twórców rybnickich i w ten sposób promować ich twórczość i osiągnięcia” - zaznaczył wiceprezydent Rybnika.
Podczas inauguracji festiwalu prezydent Rybnika wręczy tegorocznemu laureatowi Honorową Złotą Lampkę Górniczą. Statuetka łącząca elementy lampki górniczej i Pegaza – symboli Rybnickich Dni Literatury – przyznawana jest od 1993 r. W ostatnich latach otrzymali ją m.in. Aleksandra Klich, Kabaret Młodych Panów, Jacek Glenc, Kazimiera Drewniok i zespół Carrantuohill.
Podczas finału Dni, 15 października, rozstrzygnięta zostanie pierwsza edycja konkursu ustanowionej w Rybniku Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Nosi ona imię Juliusza Rogera, XIX-wiecznego etnologa, zbieracza śląskich pieśni, a także przyrodnika i lekarza. Do konkursu zgłoszono 102 tytuły z całego kraju.
O ustanowieniu Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" rybnicki samorząd informował w styczniu br. wskazując, że chodzi nie tylko o promocję miasta, ale też publikacji i autorów podejmujących tematykę powiązaną z ideami mniejszościowymi, w tym m.in. etnicznymi, związanymi z różnorodną odmiennością. Prócz statuetki na nagrodę składa się kwota 40 tys. zł.
W skład kapituły konkursowej weszli m.in. tłumacz, poeta, amerykanista Kacper Bartczak z Uniwersytetu Łódzkiego, eseista, filolog klasyczny, regionalista, komparatysta Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego, literaturoznawca, filozof, tłumacz Jakub Momro z Uniwersytetu Jagiellońskiego, filolog, tłumacz Arkadiusz Żychliński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza czy literaturoznawczyni, krytyk literacki Anna Kałuża z Uniwersytetu Śląskiego. (PAP)
mtb/ pz/