12.10.2016–14.10.2016
Piosenki, filmy, kredyty, służba zdrowia w okresie PRL i wpływ państwa totalitarnego na ówczesne życie codzienne będą przedmiotem dyskusji na konferencji naukowej organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie.
Konferencja "Życie codzienne PRL na tle innych państw bloku radzieckiego" rozpocznie się w środę i potrwa trzy dni.
„Reżim komunistyczny w Polsce dotykał każdej przestrzeni ludzkiego życia. Nie oszczędzał nawet codzienności przeciętnego obywatela PRL. O wpływie państwa totalitarnego na dzień powszedni i wynaturzeniach tego systemu będziemy dyskutować na lubelskiej konferencji” - powiedziała asystentka prasowa lubelskiego IPN Agata Fijuth.
O specyfice życia codziennego w PRL oraz innych krajach bloku radzieckiego mówić będą naukowcy z Polski, ale też z Estonii, Czech, Rumunii, Węgier, Łotwy.
Jak dodała Fijuth, celem konferencji jest pokazanie wpływu ówczesnego państwa totalitarnego na dzień powszedni człowieka - w miejscu zamieszkania, w zakładzie pracy, w szkole; wnikanie w jego życie kulturalne, towarzyskie, społeczne.
Wśród zagadnień, wokół których mają toczyć się dyskusje, są m.in. przemiany życia społecznego, problemy wsi w Polsce w latach 1956-1980 w świetle listów do władz centralnych, lecznictwo zamknięte w praktyce codziennej PRL, kredyty dla ludności oraz ich znaczenie dla gospodarstw domowych.
Naukowcy mówić też będą o marksizmie - leninizmie jako narzędziu objaśniania życia codziennego, wpływie presji ideologicznej na życie codzienne nauczycieli w Związku Radzieckim, możliwościach i ograniczeniach służby zdrowia w powojennej Polsce, ale także o praktykach religijnych w warunkach PRL, codzienności małżeńskiej w Polsce, czy o warunkach życia komunistycznej elity władzy w Polsce.
Będzie także panel dyskusyjny poświęcony ówczesnej kulturze i rozrywce, który dotyczyć ma m.in. tekstów muzyki rockowej (koncesjonowanej i niezależnej), filmów kina moralnego niepokoju, komiksów, piosenek, a także ludowej kultury muzycznej w okresie PRL.
Problematyce życia codziennego tamtych czasów poświęcona jest też książka, wydana w tym roku przez lubelski IPN, pt. „Szkice o codzienności PRL” pod redakcją Marcina Kruszyńskiego i Tomasza Osińskiego. W publikacji tej zgromadzono 17 artykułów różnych autorów przestawiających rozmaite aspekty codzienności zwykłych obywateli m.in. problemy z zaopatrzeniem w wodę, sprawy higieny, zdrowia i urody, ale też podróże zagraniczne, kluby studenckie, ówczesne wzornictwo przemysłowe, powieści kryminalne.
„Socjologia codzienności bądź socjologia życia codziennego z impetem wkroczyła na aule uniwersyteckie.(…) Badawczym tematem tabu przestały być nawet intymność, emocjonalność czy relacje rodzinne. Ważne jednak, że na te nieznane dotąd lądy wkraczają coraz śmielej także historycy, w tym historycy podejmujący trud zrozumienia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Otóż to – zrozumienia, a nie tylko opisania ówczesnego stanu polskiego państwa” - napisali we wstępie do książki Kruszyński i Osiński.
Konferencja naukowa "Życie codzienne PRL na tle innych państw bloku radzieckiego" odbywać się będzie w dniach 12-14 października w salach Hotelu Mercure w Lublinie. (PAP)
ren/ mow/