"Przerwana odyseja", na kanwie historii macedońskich dzieci przesiedlonych pod koniec lat 40. XX w. do Polski, to najnowszy spektakl Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Polska premiera odbędzie się w piątek.
Spektakl w reżyserii dyrektora legnickiego teatru Jacka Głomba powstał w koprodukcji z Macedońskim Teatrem Narodowym. Prapremierę miał 17 września w Skopje. Był już też pokazywany w innych miastach Macedonii.
Tematem "Przerwanej odysei" jest exodus macedońskich i greckich dzieci z ogarniętej wojną domową (1946-49) Grecji.
"Ten spektakl dotyka ważnego fragmentu historii Dolnego Śląska. Powszechnie wiadomo, że na Dolny Śląsk w konsekwencji wojny domowej w Grecji przyjechały dzieci. Mało kto wie jednak, że połowa z nich to nie były dzieci greckie, lecz macedońskie" - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej reżyser spektaklu Jacek Głomb.
Reżyser dodał, że temat ewakuacji około 30 tys. dzieci i przesiedlenia ich do różnych krajów Europy Środkowej i Wschodniej do tej pory budzi emocje u Macedończyków. "Te dzieci, zostały wyrwane z tamtego świata, a teraz jako ludzie starsi często nie mogą tam wrócić. Grecja będąca członkiem UE zabrania bowiem Macedończykom, którzy nie zgodzą się na przyjęcie greckiego obywatelstwa, osiedlać się tam" - powiedział Głomb.
Robert Urbański, autor sztuki, podkreślił, że historia dzieci, które musiały opuścić pod koniec lat 40. Grecję, została opowiedziana z dwóch perspektyw. "Z punktu widzenia Polaków – tych którzy brali udział w tamtych wydarzeniach, ale również dzisiejszych mieszkańców naszego kraju – oraz z punku widzenia Macedończyków. Co ciekawe są to punkty widzenia dorosłych i dzieci" - mówił Urbański.
Spektakl odnosi się także do współczesności. "Przyjmując Macedończyków do kraju, który był wówczas zniszczony po wojnie, nie mieliśmy z tym problemu, dziś większość Polaków nie życzy sobie uchodźców" - podkreślał Głomb.
Polska premiera "przerwanej odysei" odbędzie się w piątek na deskach Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Później przedstawienie pokażą m.in. Wrocławski Teatr Współczesny oraz teatry w Jeleniej Górze, Katowicach i Krakowie.(PAP)
pdo/pat