Kilkudziesięciu organizatorów wydarzeń 24. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa wyróżniono w poniedziałek. „W organizację EDD włącza się coraz więcej grup entuzjastów” - powiedziała PAP dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzata Rozbicka.
W tym roku EDD odbyły się w drugi i trzeci weekend września. Zorganizowano 1626 wydarzeń w ponad 430 miejscowościach na terenie całej Polski. Uczestniczyło w nich ponad 300 tys. osób. Hasłem przewodnim 24. edycji EDD było: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. Koordynatorem EDD w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Gala w Operze Wrocławskiej, podczas której wręczono wyróżnienia dla organizatorów wydarzeń, odbyła się po raz drugi w historii EDD w Polsce. „W ten sposób chcemy podziękować ludziom zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia” - powiedziała PAP dyrektor Narodowego Instytut Dziedzictwa prof. Małgorzata Rozbicka.
Wyróżniono zarówno duże placówki muzealne, jak i stowarzyszenia, czy fundacje złamujące się w lokalnych społecznościach ochrona dziedzictwa kulturowego.
„Z roku na roku wzrasta udział stowarzyszeń czy grup entuzjastów, często z małych miejscowości i to jest niewątpliwy sukces tego przedsięwzięcia” - powiedziała prof. Rozbicka.
Prof. Małgorzata Rozbicka: Z roku na roku wzrasta udział stowarzyszeń czy grup entuzjastów, często z małych miejscowości i to jest niewątpliwy sukces tego przedsięwzięcia. Rośnie liczba obiektów, które w ramach EDD otwierają swoje podwoje dla zwiedzających. To obiekty, które na co dzień są niedostępne dla turystów. W tym roku było to aż 400 takich obiektów, to zarówno pracownie artystyczne, jak i na przykład ogrody będące w rękach prywatnych.
Profesor podkreśliła również, że rośnie liczba obiektów, które w ramach EDD otwierają swoje podwoje dla zwiedzających. „To obiekty, które na co dzień są niedostępne dla turystów. W tym roku było to aż 400 takich obiektów, to zarówno pracownie artystyczne, jak i na przykład ogrody będące w rękach prywatnych” - mówiła.
Dyrektor podkreśliła, że w zeszłym roku przeprowadzano badania grup wiekowym, które brały udział w EDD. „Okazało się, że większość to ludzie młodzi, to bardzo optymistyczne” - oceniła.
Dyrektor poinformowała, że hasło przyszłorocznej edycji EDD to „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. „Ma ono zwrócić uwagę na to, że obiekty mają nie tylko swoją historię, ale również są usytuowane w jakiejś przestrzeni (…), chcemy też zwrócić uwagę na estetykę przestrzeni w ogóle” - powiedziała prof. Rozbicka.
Podczas poniedziałkowej gali w Operze Wrocławskiej wręczono również nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 r.
Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 r. w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem zainspirowało to w 1991 r. Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.(PAP)
pdo/ agz/