Łódź została w środę oficjalnym kandydatem do organizacji tzw. małego Expo 2022, którego tematem przewodnim ma być rewitalizacja obszarów miejskich. Kandydaturę Polski i Łodzi na sesji Światowego Biura Wystaw (BIE) w Paryżu zgłosił oficjalnie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
"Projekt Expo 2022 w Łodzi poświęcony rewitalizacji to coś, z czego możemy być dumni. Bardzo dziękuję tym, którzy przygotowali wspaniałą prezentację, którą przedstawiliśmy całemu światu" - skomentował po uroczystości wicepremier.
Jak dodał, pomysł International Expo 2022 jest "ideą wystawy zorganizowanej w sercu żywego miasta, która jest elementem jego funkcjonowania". Przypomniał też, że cała infrastruktura przygotowana na wystawę "będzie służyła mieszkańcom miasta, regionu i całej Polski".
Gliński zaznaczył, że byłaby to pierwsza wystawa Expo organizowana w Polsce. Jego zdaniem przyznanie przez BIE prawa do jej organizacji stanowiłoby dowód wysokiego prestiżu Polski.
"Mamy bardzo duże szanse na uzyskanie takiego prawa, bo Łódź nie ma jeszcze żadnej konkurencji. Zamknięcie okienka, w którym można składać aplikację, nastąpi 15 grudnia. Będziemy więc czekali niecierpliwie jeszcze niecały miesiąc. Z rozmów z kierownictwem BIE możemy wnioskować, że mamy olbrzymie szanse na organizację Expo" - dodał.
Wcześniej o przeszłości Łodzi i "wielkim marzeniu jej zrewitalizowania" mówił na forum BIE wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki. Podczas prezentacji wystąpił również wiceszef Ministerstwa Rozwoju Tadeusz Kościński, który przypomniał m.in., że Łódź położona jest w centrum Polski, a jej znakomite skomunikowanie pod kątem drogowym, kolejowym i lotniczym umożliwiłoby gościom dogodny dojazd do terenu Expo.
Głosowanie w sprawie przyznania Łodzi prawa do organizacji Expo 2022 odbędzie się pod koniec 2017 r. Kluczowym zadaniem strony polskiej jest obecnie pozyskanie głosów 169 krajów członkowskich BIE. Do uzyskania tego prawa potrzebnych będzie 50 proc. głosów plus jeden. Promocja projektu zaczęła się w czerwcu br., gdy po raz pierwszy ogłoszono, że Łódź będzie ubiegać się o organizację International Expo.
"W komitecie sterującym ds. Expo 2022 kierowanym przez rząd z udziałem władz Łodzi jest zespół zajmujący się promocją projektu. Zaangażowane w nią są wszystkie agendy rządowe i miejskie. O promocję prosimy wszystkich kolegów z wszystkich najważniejszych resortów. Ja sam przy każdej okazji mówię o Expo – czy spotykam się z wiceprezydentem Iranu, czy z przedstawicielami krajów skandynawskich w sprawie kultury" - zaznaczył Gliński.
Zgodnie z projektem wystawa zorganizowana zostanie na obszarze niemal 27 ha tzw. Nowego Centrum Łodzi (NCŁ) obejmującym tereny pokolejowe między ulicami: Kilińskiego i Kopcińskiego oraz Tuwima i Narutowicza. Samo NCŁ to największy program urbanistyczny i rewitalizacyjny w historii miasta, obejmujący ok. 100 ha w ścisłym centrum.
Na terenie NCŁ w grudniu otwarty zostanie nowy, podziemny dworzec Łódź Fabryczna z węzłem multimodalnym. W jego sąsiedztwie znajduje się zrewitalizowana elektrociepłownia EC1, w której uruchomiono najnowocześniejsze w Polsce planetarium oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej. W przyszłym roku w zachodniej części EC1 rozpocznie działalność multimedialne i interaktywne Centrum Nauki i Techniki.
Wyjątkowość Expo 2022 w Łodzi polegać ma na tym, że wystawa nie będzie budowana od podstaw na obrzeżach miasta, lecz powstanie w ścisłym jego centrum. Władze Łodzi zakładają, że tylko ok. 30 proc. obiektów wzniesionych na potrzeby Expo ma mieć charakter tymczasowy – większość pawilonów, apartamentów dla obsługi czy infrastruktury związanej z bezpieczeństwem i spędzaniem wolnego czasu po zakończeniu Expo stosunkowo niedużym kosztem ma być przekształcona na biura, mieszkania, punkty o charakterze usługowym czy handlowym. Ich komercjalizacją zajmie się specjalnie powołana spółka.
Przez trzy miesiące trwania wystawy Expo jej organizatorzy spodziewają się nawet 8 mln zwiedzających. Dziennie może odwiedzać ją ok. 100 tys. osób.
International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Najbliższe "małe Expo" odbędzie się latem 2017 r. w Astanie (Kazachstan). Jego temat to "Future Energy", czyli problematyka związana m.in. z pozyskiwaniem energii, globalnym ociepleniem i zmianami klimatu.
Z Paryża Agnieszka Grzelak-Michałowska (PAP)
agm/ nno/ mc/ gma/