Reportażysta Mariusz Szczygieł odebrał w sobotę główną nagrodę 10. Plebiscytu MediaTory - statuetkę AuTORytet 2016. Studenci dziennikarstwa z całej Polski wyróżnili go za to, że mogą się od niego uczyć rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów.
Jak mówił Szczygieł, odbierając statuetkę, nagroda w głównej kategorii „troszkę go zażenowała i na początku zdenerwowała”. „Ja stawiam pytajniki, nie kropki, to robią inni dziennikarze” - tłumaczył.
Wyróżnienie przyznają studenci dziennikarstwa z 21 polskich uczelni publicznych i prywatnych. Na karcie do głosowania mogli wpisać nazwisko dziennikarza, który – ich zdaniem - wyróżnia się wartościowym dorobkiem zawodowym oraz wysokim poziomem całokształtu pracy dziennikarskiej. Wcześniej laureatami AuTORytetów byli: Kamil Durczok, Bogdan Rymanowski, Hanna Krall, Wojciech Mann, Monika Olejnik, Marek Niedźwiedzki, ks. Adam Boniecki, Wojciech Jagielski i Adam Michnik.
Jubileuszowa gala MediaTorów odbyła się w sobotę wieczorem w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego z udziałem nominowanych we wszystkich kategoriach i studentów dziennikarstwa z całego kraju. Jak przypomnieli prowadzący, w trakcie dotychczasowych edycji plebiscytu wręczono we wszystkich kategoriach 91 statuetek.
W trakcie wieczoru zostali ogłoszeni i nagrodzeni statuetkami laureaci pozostałych ośmiu kategorii. W kategorii AkumulaTOR za „ładowanie nas pozytywną energią" nagrodzono dziennikarza sportowego Mateusza Borka z Polsat Sport za uświetnienie Mistrzostw Europy 2016 w piłce nożnej szczerymi emocjami i humorem. W kategorii ObserwaTOR, w której studenci nagradzają za „prawdziwe opowieści z innego - choć często bliskiego nam - świata" statuetkę otrzymał Cezary Łazarewicz za książkę "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka".
W kategorii TORpeda za „udowadnianie, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać" uhonorowano Romana Osicę z Radia ZET za wzorowe dziennikarstwo radiowe i ekspresowe informowanie o najgłośniejszych aferach ostatniego roku.
W kategorii ReformaTOR za „materiały, które zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem" statuetkę otrzymała Justyna Kopińska za reportaż "Bo to tylko kobiety były" opublikowany w Dużym Formacie Gazety Wyborczej. Paweł Reszka, autor książki "Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy" został nagrodzony w kategorii ProwokaTOR, przyznawanej "ludziom mediów za odważne decyzje, które dają nam do myślenia".
DetonaTORami za „publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów" zostali Bożena Aksamit i Piotr Głuchowski (Gazeta Wyborcza) za książkę "Zatoka świń"; w kategorii InicjaTOR, w której studenci honorują dziennikarzy, którzy „pokazują, że można inaczej" nagrodzono Anitę Werner za reportaż "Miss więzienia" w TVN Style, a w kategorii NawigaTOR "dla publicystów, dzięki którym nasze poglądy zaczynają iść własną drogą" - Wacław Radziwinowicz, wieloletni korespondent Gazety Wyborczej w Rosji za książkę "Creme de la Kreml. 172 opowieści o Rosji".
Podczas gali zaprezentowano jubileuszowy spot apelujący do odbiorców treści medialnych o odpowiedzialnie selekcjonowanie czytanych informacji, bo każde kliknięcie w internecie, każde naciśnięcie pilota sprawia, że jedne informacje znaczą więcej a inne tracą na znaczeniu. "Klikaj odpowiedzialnie - jesteś dziennikarzem" - kończy się spot.
Przyznawane od 2007 r. MediaTory to plebiscyt, w którym studenci dziennikarstwa z całej Polski wybierają dziennikarzy i ludzi mediów, których działalność w danym roku akademickim uznali za wzorową. Organizatorami 10. edycji Plebiscytu są: Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ. (PAP)
rgr/ je/