Miłośnicy esperanto z kraju i zagranicy świętują od piątku w Białymstoku 157. urodziny Ludwika Zamenhofa - pochodzącego z tego miasta twórcy międzynarodowego języka. Zaplanowane imprezy - m.in. wykłady, koncerty i wycieczki - wypełnią czas obchodów do niedzieli.
Organizatorem 17. Białostockich Dni Zamenhofa (17aj bjalistokaj zamenhof-tagoj) jest Białostockie Towarzystwo Esperantystów (BTE). W obchodach biorą udział esperantyści z kraju oraz m.in. z Niemiec, Łotwy i Wielkiej Brytanii.
Najwięcej wydarzeń zaplanowano na sobotę. Wtedy też przy pomniku Zamenhofa w centrum miasta złożone zostaną kwiaty, potem uczestnicy obchodów będą mogli wziąć udział we mszy św. w języku esperanto.
Białostoccy esperantyści podkreślają, że Zamenhof i jego idea międzynarodowego języka promuje też miasto i region. W programie piątkowych uroczystości jest np. wykład o gwiazdach światowego kina, mających białostockie korzenie. "Przyjeżdżający do nas goście są zainteresowani nie tylko esperanto i śladami Zamenhofa, ale i historią miasta" - podkreślił prezes BTE Przemysław Wierzbowski.
Ludwik Zamenhof urodził się w Białymstoku 15 grudnia 1859 roku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku, młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał służyć porozumieniu różnych nacji i eliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.
Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję"), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących. Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 r.
W związku z przypadającą w przyszłym roku setną rocznicą jego śmierci, prezydent Białegostoku chce, by 2017 rok był w mieście rokiem Zamenhofa. Zaplanowano już cykl imprez związanych z tą rocznicą. Projekt uchwały ws. Roku Zamenhofa ma być rozpatrywany na poniedziałkowej sesji Rady Miasta.
Esperantyści zwracają też uwagę, iż w 2017 roku przypada również 130. rocznica powstania języka esperanto oraz 130. rocznica urodzin Jakuba Szapiro - założyciela Towarzystwa Esperantystów w Białymstoku.
Białystok wciąż jest ważnym miejscem dla miłośników esperanto. W 2009 r. odbył się tam 94. Światowy Kongres Esperanto.
Zaczęło wówczas działalność Centrum im. Ludwika Zamenhofa (od nowego roku włączane do Białostockiego Ośrodka Kultury, co spotkało się z protestami - PAP), które m.in. realizuje projekty ukazujące i propagujące zróżnicowanie kulturowe, narodowościowe i religijne regionu.
Działa tam biblioteka esperancka "Esperanto-Libro" (jako filia Książnicy Podlaskiej), której księgozbiór liczy ponad 3 tys. książek i czasopism. To m.in. podręczniki do nauki esperanto, słowniki, książki dla dzieci i młodzieży czy komiksy.
Esperantyści szacują, że na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów; najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język.
UNESCO ogłosiło przyszły rok m.in. Rokiem Zamenhofa. (PAP)
rof/ swi/pat/