Zakończono pierwszy etap remontu zabytkowej Auli Leopoldyńskiej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. W sumie naprawa stropu, renowacja fresków, obrazów, sztukaterii i mebli kosztowała ponad 2 mln zł. Prace sfinansował samorząd Wrocławia.
Główną częścią remontu była wymiana mocowań stropu i jego wzmocnienie. "Potem mogliśmy przystąpić do renowacji wystroju. Teraz kolejny problem i wyzwanie to balkon, który jest zagrożony. Szukamy wsparcia, by wykonać jego remont" - powiedział rektor uczelni prof. Adam Jezierski.
Prace przy stropie i renowacji wnętrza sfinansował samorząd Wrocławia, który przeznaczył na ten cel 2,15 mln zł. W środę odsłonięto specjalną tablicę, informującą o tym fakcie.
"Bardzo się cieszę, że mogliśmy pomóc i sprawnie udało się zrealizować ten remont. Aula wygląda imponująco" - powiedział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Jak poinformował pełnomocnik rektora ds. zabytków dr Łukasz Krzywka, renowacja wnętrz polegała na odmalowaniu fresków, uzupełnieniu zniszczonych fragmentów rzeźb i mebli oraz odnowieniu złoceń.
"W niektórych przypadkach uzupełnienia sięgały nawet 30 proc., co świadczy o stanie sprzed remontu. Złocenia wykonano złotem płatkowym, co daje bardzo dobry efekt" - mówił Krzywka.
Nazywana perłą śląskiego baroku Aula Leopoldyńska jest najbardziej reprezentacyjną salą Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej wyjątkowa na skalę europejską dekoracja powstała w 1732 r., a freski namalował Jan Krzysztof Handke, artysta z czeskiego Ołomuńca.
Pod koniec II wojny światowej budynek gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego został częściowo zniszczony i ucierpiały też fragmenty polichromii w auli. Większe ubytki uzupełniono tynkiem. Po raz ostatni freski były restaurowane w latach 1974-76, ale nie odtworzono wówczas oryginalnej autorskiej wersji malowideł. (PAP)
ros/ pat/