Książki o Józefie Stalinie i Włodzimierzu Leninie, plakaty propagandowe, prasa PZPR i podziemne wydawnictwa Solidarności znalazły się na wystawie "Socjalistyczna rzeczywistość". W czasie ferii szkolnych można ją obejrzeć w siedzibie rzeszowskiego IPN.
"Ekspozycja jest jedną z propozycji tegorocznych +Ferii z IPN+, które przygotował oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie" – powiedziała PAP Katarzyna Gajda-Bator z oddziału IPN.
Na wystawie można zobaczyć także m.in. radioodbiorniki "Pionier" i "Szarotka", czarno-biały telewizor "Ametyst", dwa gramofony. Są też kartki żywnościowe, które w latach 80. XX wieku upoważniały do zakupu żywności, obuwia, słodyczy.
Z kolei o codziennym życiu uczniów w czasach Polski Ludowej można dowiedzieć się z lektury kilku kronik szkolnych. W sposób szczególny odnotowano w nich obchodzone w PRL święta; kolejne rocznice wybuchu rewolucji październikowej w Rosji, obchody 1 maja.
Sporo o realiach życia w PRL mówią również upowszechniane wówczas plakaty propagandowe. Dowiadujemy się z nich, że "komunizm to władza radziecka plus elektryfikacja", a "dobrobyt wsi to dobrobyt miast". Natomiast nad bezpieczeństwem obywateli czuwają Milicja Obywatelska i Armia Radziecka.
Nad eksponatami umieszczono baner ze sloganem komunistycznym "Idee Lenina drogowskazem walki o pokój i przyjaźni między narodami".
"Pomysłodawcą i realizatorem wystawy są uczniowie i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Lisa Kuli w Rzeszowie" – przypomniała Gajda-Bator.
Dodała, że "na tle przygotowanej na okres ferii ekspozycji pracownicy IPN dla uczestników zimowisk w mieście poprowadzą warsztaty i zajęcia edukacyjne +Dzieciństwo w PRL+".
Oprócz Rzeszowa "Ferie z IPN" odbywają się też w kilku miejscowościach Podkarpacia, m.in. w ośrodku Caritas w Myczkowcach w Bieszczadach. Wypoczywający w Myczkowcach mogą uczestniczyć w zajęciach związanych z tematyką powstania styczniowego.
"Przez cały okres ferii zimowych wszystkich zainteresowanych zorganizowaniem warsztatów wokół historii i gier edukacyjnych dla uczniów w każdym wieku prosimy o kontakt z rzeszowskim oddziałem IPN" – podkreśliła Gajda-Bator.
W Rzeszowie "Ferie z IPN" organizowane są po raz dziesiąty.(PAP)
kyc/ mow/