W Warszawie w miejscu Akcji pod Arsenałem harcerze zapalili znicze pamięci, inaugurując akcję "Światełko dla Armii Krajowej". Znicze mają zapłonąć w 150 punktach w Warszawie wytypowanych przez weteranów związanych z czynem zbrojnym największej formacji Polskiego Państwa Podziemnego.
We wtorek mija 75-lecie przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która w latach II wojny światowej walczyła o niepodległość Polski. Centralne obchody tej rocznicy organizuje w Warszawie Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wspólnie z weteranami AK i harcerzami.
"Żołnierze Armii Krajowej najpiękniej wypełniali tę ewangeliczną zasadę, że nie ma większej miłości od tej, jeśli ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół. W dzień zakochanych, w dzień miłości, warto pokazać, że oni tę miłość nosili tak mocno w sercach i tu pod Arsenałem" - podkreślił Kasprzyk.
"To światełko jest wyrazem naszej wdzięczności i pamięci dla pokolenia Armii Krajowej, dla tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej walcząc z Niemcami, walcząc z Sowietami. To jest hołd dla tych, którzy potem w okresie powojennym cierpieli dla tego, że byli żołnierzami AK, znosili szykany ze strony władz komunistycznych, ale to także hołd dla tych, którzy w ostatnich latach odeszli na wieczną wartę i dla tych, którzy są wśród nas, dla bohaterów naszej wolności, dla tych, którzy etos Armii Krajowej przenieśli we współczesne czasy" - powiedział Jan Józef Kasprzyk, p.o. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Podkreślił, że z dorobku Armii Krajowej wypływa jedno ważne przesłanie, które chcą kontynuować: "bezinteresowna służba Rzeczpospolitej, oddanie sprawie". "To jest rzecz, która jest niezwykle ważna, zarówno w okresie wojny, jak i w okresie pokoju" - dodał.
"Żołnierze Armii Krajowej najpiękniej wypełniali tę ewangeliczną zasadę, że nie ma większej miłości od tej, jeśli ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół. W dzień zakochanych, w dzień miłości, warto pokazać, że oni tę miłość nosili tak mocno w sercach i tu pod Arsenałem, ta miłość aż krzyczy" - podkreślił Kasprzyk.
Jan Józef Kasprzyk: "To światełko jest wyrazem naszej wdzięczności i pamięci dla pokolenia Armii Krajowej, dla tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej walcząc z Niemcami, walcząc z Sowietami. To jest hołd dla tych, którzy potem w okresie powojennym cierpieli dla tego, że byli żołnierzami AK, znosili szykany ze strony władz komunistycznych, ale to także hołd dla tych, którzy w ostatnich latach odeszli na wieczną wartę i dla tych, którzy są wśród nas".
Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski przypomniał, dlaczego weterani celebrują dzień 14 lutego. Podkreślił, że Armia Krajowa była wojskiem działającym ochotniczo. "To nie była armia z poboru, tylko każdy deklarował się na ochotnika, chciał walczyć o wolność" - zaznaczył. Żukowski, kierując swoje przesłanie do młodych ludzi, powiedział: "o taką Polskę walczyliśmy".
W ramach obchodów o godz. 11 rozpoczęła się konferencja naukowa, podczas której historycy omówią m.in. wpływ etosu Armii Krajowej na ruch Solidarności. Po konferencji odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" - pierwszego dowódcy Armii Krajowej, a następnie przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, który znajduje się w pobliżu polskiego parlamentu.
Na koniec dnia w hołdzie dla weteranów Armii Krajowej odbędzie się koncert w Teatrze Polskim w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Podczas koncertu medalami "Pro Patria" zostaną uhonorowane osoby kultywujące tradycje niepodległościowe Armii Krajowej
Koncert, jak i pozostałe uroczystości 75-lecia Armii Krajowej, objęte są honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.
Urząd ds. Kombatantów zapowiada też, że w niedzielę 19 lutego odbędzie się msza św. w Katedrze Polowej WP w intencji żołnierzy Armii Krajowej. Po mszy jej uczestnicy spotkają się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Odbędzie się tam złożenie kwiatów przy asyście honorowej Wojska Polskiego; odczytany zostanie apel pamięci, oddana zostanie też salwa honorowa. W niedzielnych uroczystościach również wezmą udział harcerze i strzelcy. (PAP)
ksi/ agz/