W Muzeum Miasta Łodzi powstanie nowa wystawa stała, która w nowatorski sposób prezentować będzie historię miasta. Przestrzenią dla ekspozycji będą piwnice zachodniego skrzydła Pałacu Poznańskich. Otwarcie wystawy zaplanowano na rok 2019.
"To będzie ekspozycja, jakiej to muzeum jeszcze nie prezentowało; odkrywcza dla łodzian, dla miłośników historii i techniki; dla tych, którzy lubią klasyczne sposoby prezentacji jak i zupełnie nowoczesne. Chcemy na niej połączyć nowoczesność z tradycją" - podkreśliła dyrektor Muzeum Barbara Kurowska.
Zgodnie z przygotowaną przez kustoszy koncepcją, wystawa "Ziemia Obiecana wczoraj i dziś. Łódź w Europie Europa w Łodzi" będzie przedstawiała dzieje Łodzi pod innym kątem niż dotychczasowe ekspozycje, unikając klasycznej narracji "data – opis – eksponat". Zobrazowane zostaną natomiast szerokie zjawiska i procesy historyczne, których świadectwami są przedmioty materialne.
Wystawa będzie składać się z pięciu bloków tematycznych, w których zawarto większość aspektów życia miasta na przestrzeni ostatnich 200 lat. Pierwsza strefa – "Prolog" – wprowadzi zwiedzającego w historię Łodzi i najważniejsze fakty, które wpłynęły na jej rozwój. W strefie "Ludzie" pokazane zostaną postaci ważne dla miasta, m.in. politycy, przedsiębiorcy, przedstawiciele władz okupacyjnych, działacze.
"Będą to też +małe historie+ osób, które nie są powszechnie znane, ale do rozwoju Łodzi bardzo się przyczyniły, bo są świadectwem życia codziennego miasta. Wśród nich znajdą się także czarne charaktery, np. legendarny łódzki gangster Ślepy Maks" - dodała Kurowska.
Sekcja "Postęp" poprowadzi zwiedzających przez świat przemysłu, biznesu i polityki. Prezentowane w niej będą zagadnienia takie jak osadnictwo zarobkowe, przedsiębiorczość pierwszych łodzian, innowacyjność w różnych dziedzinach gospodarki i życia miasta. Pokazane zostaną wyroby dawnych łódzkich firm.
W następnej strefie znajdzie się miejsce na prezentację ludzi sukcesu, związanych z Łodzią – od bajecznie bogatych XIX-wiecznych fabrykantów, którzy budowali miasto, poprzez tych, którzy odnieśli sukces za granicą, jak np. twórca kosmetycznego imperium Max Factor, skończywszy na współczesnych łódzkich przedsiębiorcach i ich firmach.
Ostatnia strefa – "Metropolia" – poświęcona będzie infrastrukturze, służbom, komunikacji, mediom i wszystkim atrybutom wielkiego miasta.
W zasobach łódzkiego Muzeum znajduje się wiele cennych artefaktów, które do tej pory z powodu ograniczonej powierzchni ekspozycyjnej przechowywane były w magazynach. Znajdą one swoje miejsce na wystawie obok interaktywnych stoisk z materiałami w formie multimedialnej, które mają uatrakcyjnić przekaz.
Otwarcie wystawy zaplanowano na rok 2019. Wcześniej – jeszcze w tym roku – rozpocznie się remont Pałacu Poznańskich, na który Muzeum pozyskało ponad 14 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jednym z remontowanych obszarów będą piwnice w skrzydle budynku przylegającym do ul. Zachodniej, w których zostanie zaaranżowana nowa wystawa.
Zdaniem dyrektor Muzeum podziemia to wnętrza o dużym potencjale, "bardzo ładne, choć obecnie nie nadające się do prezentacji".
Planowana wystawa historyczna to nie jedyna ekspozycja, którą Muzeum umiejscowiło w podziemiach Pałacu. W październiku br. zostanie otwarta wystawa "Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań", która obecnie przygotowywana jest w piwnicy od strony ul. Ogrodowej.
Będzie ona prezentować życie codzienne Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan, tworzących społeczność przedwojennej Łodzi. Zwiedzający - przechodząc przez typowe przedwojenne łódzkie podwórko z oryginalną pompą - zajrzą do ich mieszkań, których wnętrza zaaranżowano z wykorzystaniem autentycznych detali architektonicznych pozyskanych przy rozbiórkach kamienic. (PAP)
agm/ drag/