Sali obrad Rady Dialogu Społecznego nadano w czwartek imię Longina Komołowskiego, zmarłego 30 grudnia 2016 r. b. wicepremiera, ministra pracy, mediatora i prezesa Wspólnoty Polskiej i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Tablicą upamiętniającą Komołowskiego odsłoniła jego żona Zofia.
Prowadzący czwartkowe obrady RDS prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik podziękował minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej, że zgodziła się na nadanie takiego imienia sali w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Wnosił o to przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda.
Longin Komołowski urodził się 5 stycznia 1948 w Czaplinku. Był absolwentem budownictwa okrętowego Politechniki Szczecińskiej. Od 1964 r. pracował w Stoczni Szczecińskiej. W latach 1977-80 należał do PZPR. Był uczestnikiem strajku w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego w grudniu 1970 roku i w styczniu 1971 oraz w 1980 i 1981.
We wrześniu 1980 r. został członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego był działaczem podziemnej "Solidarności". W 1989 r. został przewodniczącym komitetu zakładowego "S" w stoczni. Od 1990 r. był przewodniczący Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ "Solidarność".
W październiku 1997 r. objął stanowisko szefa resortu pracy w rządzie Jerzego Buzka, które piastował do 2001 roku. W latach 1999-2001 był równiez wicepremierem. W 2007 r. dostał się do Sejmu jako kandydat bezpartyjny z listy PiS.
W maju 2000 r. Komołowski został prezesem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Dziesięć lat później, w czerwcu 2010 roku, został prezesem Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Zastąpił na tym stanowisku tragicznie zmarłego w katastrofie w Smoleńsku Macieja Płażyńskiego.
W 2006 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności, a także Medal "Milito Pro Christo".
Tego samego roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w kształtowaniu orzecznictwa konstytucyjnego oraz zasad demokratycznego państwa prawa i kultury prawnej, za osiągnięcia w pracy naukowej.
Pochowano go w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. (PAP)
ago/ karo/