Cieszy mnie, że minister kultury deklaruje kontynuację działalności Muzeum II Wojny Światowej. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w praktyce – powiedział PAP Paweł Machcewicz, dotychczasowy dyrektor MIIWŚ. W czwartek resort kultury powołał nową placówkę w Gdańsku.
„Jestem bardzo szczęśliwy i spełniony, że udało się mnie i moim współpracownikom doprowadzić do otwarcia wystawy. Zwiedza ją codziennie tysiące ludzi i to jest najważniejsze. W tym momencie widać, że wszystkie zarzuty pod adresem wystawy, pod naszym adresem, były nieuzasadnione. Ja naprawdę nie zamierzałem być dyrektorem do emerytury czy do śmierci, więc odchodzę z absolutnym poczuciem spełnienia i wykonania mojego obowiązku, czyli doprowadzenia do końca budowy i otwarcia muzeum” – powiedział PAP Machcewicz, który w czwartek przestał pełnić funkcję dyrektora. P.o. dyrektora nowoutworzonej placówki został - decyzją ministra kultury - gdański historyk dr Karol Nawrocki.
„Nowo utworzone Muzeum pod nowym kierownictwem kontynuuje dotychczasową działalność połączonych instytucji i zaprasza do zwiedzania wystawy otwartej 23 marca br.” - poinformowało MKiDN w opublikowanym w czwartek komunikacie. Jest to ekspozycja dotychczasowego Muzeum II Wojny Światowej.
„Cieszy mnie to, że minister kultury deklaruje kontynuację działalności Muzeum II Wojny Światowej, zobaczymy, jak to będzie praktyce wyglądało” – powiedział Paweł Machcewicz. Dodał, że w czwartek spotkał się z Karolem Nawrockim. „Zapowiedział on, że chce bardzo dokładnie obejrzeć wystawę i powiedział, że nie wyklucza zmian na wystawie, co mnie bardzo zaniepokoiło” – mówił. Wyraził nadzieję, iż nowy dyrektor po dokładnym obejrzeniu wystawy, „przekona się, że jest to bardzo dobra wystawa i będzie miał podobne zdanie, jak tysiące ludzi, którzy ekspozycję już obejrzeli”.
„Cieszy mnie to, że minister kultury deklaruje kontynuację działalności Muzeum II Wojny Światowej, zobaczymy, jak to będzie praktyce wyglądało” – powiedział Machcewicz. Dodał, że w czwartek spotkał się z Nawrockim. „Zapowiedział on, że chce bardzo dokładnie obejrzeć wystawę i powiedział, że nie wyklucza zmian na wystawie, co mnie bardzo zaniepokoiło” – poinformował.
Machcewicz wyraził nadzieję, iż nowy dyrektor po dokładnym obejrzeniu wystawy, „przekona się, że jest to bardzo dobra wystawa i będzie miał podobne zdanie, jak tysiące ludzi, którzy ekspozycję już obejrzeli”.
Wyjaśnił, że w trakcie spotkania z p.o. nowego dyrektora przypomniał mu, że „wystawa jest dziełem autorskim, i że nie można jej arbitralnie zmieniać i że gdyby zostały podjęte próby zmiany wystawy, to jej twórcy będą odwoływać się do swoich praw autorskich i bronić integralności wystawy”. „Wciąż wierzę, że takie próby nie będą podjęte. Ta wystawa przekonuje tych wszystkich, którzy ją oglądają i mam nadzieję, że przekona też ministra Glińskiego” – powiedział Machcewicz.
„Wystawa to dzieło autorskie i nie można go dowolnie zmieniać, tak, jak nie można wyrwać z książki 30 stron, wkleić kilku nowych i pod tym samym nazwiskiem i tytułem to dalej prezentować” – mówił PAP Machcewicz.
Machcewicz już jakiś czas temu zapowiadał, że w wypadku stworzenia przez resort kultury nowej placówki, wróci do pracy akademickiej. Dodał, że z rozmowy z nowym dyrektorem MIIWŚ wynikało, że nie zamierza on zaproponować kontynuacji pracy na stanowiskach wicedyrektorów jego dotychczasowym zastępcom.
Minister kultury Piotr Gliński poinformował w czwartek, że podjął decyzję o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Dzień wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie obu placówek do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w tej sprawie.
Minister powiedział też w czwartek, że nowej placówce, noszącej nazwę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, został nadany nowy statut, „w ramach którego dotychczasowe zadania obu instytucji kultury będą realizowane w nowej formule prawnej”. Gliński wyjaśnił, że w ramach nowego muzeum powstanie oddział Westerplatte i Wojny 1939 r. Zapewnił, że wszyscy pracownicy obu połączonych muzeów „będą pracownikami nowej instytucji, tak że pod tym względem nastąpi płynne przejście kadry i pracowników z obu muzeów do nowej jednostki”.
Gliński pytany przez dziennikarzy, czy będą dokonywane jakieś zmiany w wystawie stałej dotychczasowego MIIWŚ, odpowiedział: „Mnie jest trudno powiedzieć, ponieważ to trzeba przeanalizować, to jest przede wszystkim decyzja nowej dyrekcji (...) nie oglądałem tej wystawy (...) natomiast zapoznawałem się z dokumentami dotyczącymi tej wystawy, które otrzymywaliśmy na naszą prośbę, one były dość ograniczone w swojej treści, niezbyt bogate, wiem, że opinie są generalnie pozytywne, natomiast jest też wiele zastrzeżeń zobaczymy, co zdecyduje nowa dyrekcja”.
(PAP)
aks/ pat/