Złożeniem kwiatów pod popiersiem Słowackiego uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie uczcili 90. rocznicę sprowadzenia prochów wieszcza do Polski.
Jak powiedziała PAP współorganizatorka częstochowskich obchodów i polonistka Urszula Zaleska, 14 czerwca 1927 r. odbyła się ekshumacja zwłok Słowackiego – zmarłego w 1849 r. w Paryżu na gruźlicę - na paryskim cmentarzu Montmartre. „Następnie trumnę przetransportowano do Polski drogą morską, a potem Wisłą do Warszawy. Było to spektakularne wydarzenie – ludzie z mostów zrzucali na barkę z trumną kwiaty i wieńce; również na przystaniach oddawano wieszczowi hołd” – mówiła.
Po uroczystościach w stolicy, gdzie przez katedrę św. Jana przewinęły się dziesiątki tysięcy osób, trumnę uroczyście przewieziono do Krakowa i 28 czerwca złożono obok Mickiewicza i grobów królewskich na Wawelu. Uroczystości prowadził ówczesny metropolita krakowski książę kardynał Adam Sapieha.
Jak podkreśliła Zaleska, głównym celem tych obchodów było budowanie poczucia tożsamości lokalnej wśród uczniów liceum. „Słowacki jest nam szczególnie bliski; kult naszego patrona jest w szkole mocno akcentowany” – podkreśliła polonistka.
Z bogatej twórczości Słowackiego (1809-1849) najbardziej znane są dramaty „Kordian”, „Balladyna”, „Mazepa”, „Lilla Weneda”, „Sen srebrny Salomei”, poemat dygresyjny „Beniowski”, poemat „Król-Duch” oraz wiersze m.in. „Grób Agamemnona”, „Testament mój”. (PAP)
akp/