Coraz więcej Polaków odwiedza muzea, ale nie jesteśmy liderem, jeśli chodzi o "nasycenie muzeami" – mówił w piątek w Krakowie wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jak podkreślił, ambicją MKiDN jest poszerzanie sieci muzeów i zwiększanie ich atrakcyjności.
Wiceminister mówił o planach dot. muzeów i podsumował ostatnie miesiące działalności resortu w sferze muzealnictwa podczas spotkania dyrektorów wszystkich instytucji muzealnych podlegających MKiDN.
Sellin podkreślił, że Polacy coraz chętniej odwiedzają muzea - ponad 33 mln osób w Polsce chodzi do nich. „Mimo coraz większego zainteresowania muzeami i wzrostu ich atrakcyjności, Polska - w porównaniu z innymi krajami europejskimi - nie jest liderem, jeśli chodzi o nasycenie muzeami" - powiedział wiceminister w Muzeum Manggha.
Jak wyliczał, w Polsce jest 21 instytucji, które mają charakter muzeów państwowych, organizatorem dla czterech z nich jest minister obrony narodowej, a dla 17 - minister kultury i dziedzictwa narodowego. Jest 18 instytucji prowadzonych przez MKiDN wspólnie z jednostkami samorządu terytorialnego lub innymi podmiotami. 315 muzeów prowadzą jednostki samorządu terytorialnego różnego szczebla. 127 muzeów prowadzą osoby prawne, 198 muzeów założonych jest przez osoby fizyczne. Mamy 12 muzeów kościelnych.
Zgodnie z wykazem MKiDN w Polsce istnieje 691 muzeów, natomiast statystyki GUS mówią o 926 muzeach (GUS uwzględnia osobno oddziały muzealne).
„Na 100 tys. mieszkańców Polska imponująco nie wygląda - mamy 2,2 muzea na 100 tys. mieszkańców, a np. Litwa - 3,5 muzeów na 100 tys. mieszkańców; Czechy - 4,6; Hiszpania - 3,2; Estonia - 19,5 muzeów na 100 tys. mieszkańców" - wymieniał wiceminister i zaznaczył, że te dane wskazują na konieczność rozwoju sieci muzeów w Polsce.
Zdaniem Sellina wyzwaniem jest też zapewnienie zbiorom, pracownikom i zwiedzającym bezpieczeństwa. "Widzimy, że oprócz tradycyjnych zagrożeń, mamy też nowe wyzwania, związane z obecną sytuacją polityczną. Mieliśmy już parę przykrych zdarzeń w muzeach, np. w Tunezji, podczas których ginęli ludzie" - wskazał.
Wśród wieloletnich planów resortu wymienił: utworzenie kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku czy budowę Muzeum Historii Polski w Warszawie, a także budowę Muzeum II Wojny Światowej.
Zaznaczył, że są decyzje o tworzeniu i wspieraniu innych muzeów historycznych, które resort traktuje jako wypełnienie luki w istniejącej sieci muzeów. Tu wiceminister wymienił m.in. Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, Muzeum Solidarnych spod Oświęcimia, muzeum poświęcone historii ziemi wschodnich dawnej RP w Lublinie.
Wiceminister wskazał na potrzebę utworzenia muzeów poświęconych Janowi Pawłowi II i Józefowi Piłsudskiemu. Sellin zaznaczył, że te dwie postacie są, według badań, postrzegane przez Polaków jako najważniejsze w tysiącletniej historii Polski. „Obaj będą mieli otwarte swoje muzea na stulecie odzyskania niepodległości" - zapowiedział. W 2018 r. planowane jest otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
Wiceminister zauważył, że w województwie lubuskim nie ma żadnego muzeum pod opieką MKiDN. Obecnie MKiDN prowadzi rozmowy z władzami wojewódzkimi, by współprowadzić lubuskie muzeum, mające szczególnie cenne zbiory - Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu.
Jako najważniejsze wydarzenie w polskim muzealnictwie podał zakup zbioru książąt Czartoryskich.
Piątkowe spotkanie dyrektorów instytucji muzealnych podlegających MKiDN jest pierwszym takim wydarzeniem. Resort kultury chce, by forum współpracy i wymiany doświadczeń odbywało się co roku. (PAP)
bko/ itm/