Kroki milowe w historii polskiej awiacji, oraz skutki przemian, które przeniosły, przypomną zwiedzającym twórcy warszawskiej wystawy plenerowej „Marzenia o lataniu. Warszawskie opowieści lotnicze", którą będzie można oglądać od soboty przy Krakowskim Przedmieściu.
Przełomowe momenty w historii awiacji, takie jak jeden z pierwszych lotów skonstruowanej przez Tytusa Liwiusza Burratiniego maszyny, ale także historie tych, którzy za sukcesami lotnictwa stali - konstruktorów i pilotów, przypomną zwiedzającym twórcy wystawy „Marzenia o lataniu. Warszawskie opowieści lotnicze".
Dzięki zachowanym w kolekcjach rodzinnych i zbiorach muzealnych archiwalnym materiałom, odwiedzający wystawę prześledzić będą mogli historię nie tylko społecznych i architektonicznych przemian, dokonujących się w dawnej Warszawie, którymi owocował rozwój lotnictwa, ale także indywidualne historie ludzi, którzy stoją za największymi osiągnięciami w tej dziedzinie.
Na ekspozycję składają się zarówno filmy, fotografie oraz eksponaty, jak i dokumenty o wojennym i przedwojennym rozwoju awiacji. Archiwalne materiały pozyskano z niepokazywanych dotąd szerokiej publiczności zbiorów Aeroklubu Warszawskiego, zbiorów Muzeum Lotnictwa w Krakowie i prywatnych kolekcji.
Pierwsza machina latająca wzniosła się nad Warszawą w 1648 roku. Był to model latającego smoka skonstruowany przez Tytusa Liwiusza Burratiniego, który przeleciał nad miastem na zlecenie króla Władysława IV i jego żony. W XVII wieku nad Warszawą przeprowadzono pierwsze loty balonami, ale miastem pionierów polskiego lotnictwa, odważnych prób, inżynieryjnych rozwiązań, Warszawa stała się dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Kobiety na równi z mężczyznami biły rekordy lotnicze i pracowały przy konstrukcji samolotów. Wraz z rozwojem lotnictwa i przemysłu lotniczego, powstawaniem szkół, warsztatów i lotnisk, zmieniał się krajobraz Warszawy.
Wystawie towarzyszyć będą przez cały czas trwania ekspozycji pokazy filmów fabularnych, dokumentalnych i animacji ("Odlotowe kino plenerowe"), koncerty, warsztaty modelarskie i edukacyjne dla dzieci oraz spotkania z pasjonatami latania i miłośnikami historii lotnictwa.
Przez cały czas trwania wystawy odbywać będzie się szereg atrakcji takich, jak koncerty oraz warsztaty modelarskie i edukacyjne. Impreza, przygotowana we współpracy z Domem Spotkań z Historią, organizowana jest z okazji 90-lecia istnienia stołecznego Aeroklubu i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę o godzinie 16.00 na warszawskim Skwerze im. ks. Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Wystawa potrwa do 1 października. (PAP)
nak/aszw/